Vítáme vás!

Vítáme Vás na oficiálních stránkách Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Přinášíme vám informace o činnosti nejpočetnější organizace v České republice. Máme evidováno 355 468 členů organizovaných v 7 635 sborech dobrovolných hasičů. V našich řadách je také 62 935 dětí a mládeže ve věku do 18 let.
 
Najdete zde informace o práci jednotlivých orgánů SH ČMS, soutěžích dospělých a dětí, o činnosti ústředních hasičských škol Jánské Koupele a Bílé Poličany a Centra hasičského hnutí  Přibyslav. Jsou zde kontakty na jednotlivá OSH a také právní dokumenty týkající se dobrovolných hasičů a jejich činnosti. 
 
 

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2014

       Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svých jednáních v roce 2014  třikrát a to 1.dubna, 18. června a 13.listopadu. Pracovala ve složení: Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady, ing.Doubrava Jan, tajemník rady, Capil Vojtěch, ing. Martin Čížek, Ing.Hrubý Václav, Jíra Albert,ing. Job Lukáš, Štyndl Pavel, Šustr Jiří, ing.Vícha Petr, ing. Vondruška Vladimír a od června 2014 ing. Jakub Dobšík.

       Zástupci ÚOROO poskytovali odbornou pomoc  ÚHŠ Bílé Poličany při realizaci „Metodického pokynu SHČMS k provádění přípravy k získání odbornosti v oblasti ochrany obyvatelstva“.  

            Ve vztahu k ÚHŠ Jánské Koupele se ÚOROO podílela na realizaci projektu Moravskoslezského kraje „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“. V roce 2014 byly ukončeny kursy vybraných 30-ti lektorů ve všech 4 modulech v rozsahu 64 hodin (vzdělávání dospělých, technik, specialista a preventista = instruktor PVČ). K tomu byly zpracovány a vytištěny všechny 4 metodické manuály. V měsíci říjnu proběhl první kurs techniků ochrany obyvatelstva v ÚHŠ Jánské Koupele se zapojením připravených lektorů. Projekt bude ukončen v roce 2015, kdy bude realizováno dalších 5 kursů (1x technik, 2x specialista a 2x instruktor PVČ).

Na základě výsledku výše uvedeného projektu byl novelizován Metodický pokyn k provádění přípravy k získání odbornosti SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Je zde rozšířen počet odborností ze 2 na 3 a to:

  • technik ochrany obyvatelstva – odborná funkce v jednotce SDH obce či podniku
  • specialista ochrany obyvatelstva – odborník pro přípravu a řešení mimořádných událostí v obci
  • instruktor preventivně výchovné činnosti využitelný pro provádění PVČ v obcích, zejména ve směru k dospělé populaci a to jak v oblasti ochrany obyvatelstva tak i v oblasti požární ochrany

                                      Metodický pokyn byl schválen VV SHČMS 29. ledna 2015 a vydán pod číslem 3/2015.

          V roce 2014 bylo zahájeno zpracování společného návrhu materiálu (ÚOROO a odborů GŘ HZS – odboru IZS a odboru krizového řízení a ochrany obyvatelstva) s názvem Metodický návod SH ČMS pro starosty (starostky) SDH k zapojení sborů dobrovolných hasičů do plnění úkolů ochrany obyvatelstva“. Tento návrh  reaguje na zkušenosti a zájem členů sborů dobrovolných hasičů nezařazených v jednotkách požární ochrany aktivněji se zapojovat při řešení mimořádných událostí ve svých obcích a regionech. Jeho realizace je pilotně připravována u SDH Braník. Vzhledem k  možnému využití zákona o dobrovolnické službě při zapojování členů SDH budou práce pokračovat v souladu s vývojem připravované novely tohoto zákona.

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2013

Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svých jednáních v roce 2013  třikrát a to 5.března, 12. června a 17.října. ÚOROO pracovala ve složení: Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady, ing.Doubrava Jan, tajemník rady,Capil Vojtěch, ing. Martin Čížek,Ing.Hrubý Václav, Jíra Albert,ing. Job Lukáš, Štyndl Pavel,Šustr Jiří, ing.Vícha Petr, ing. Vondruška Vladimír.

Zástupci ÚOROO poskytovali odbornou pomoc  ÚHŠ Bílé Poličany při realizaci „Metodického pokynu SHČMS k provádění přípravy k získání odbornosti v oblasti ochrany obyvatelstva“.  Účastnili se jako lektoři prvního oficiálního kursu techniků ochrany obyvatelstva ve dnech 2.-3 května. Jeho absolventi obdrželi první odznaky odbornosti „technik ochrany obyvatelstva“, které jim byly slavnostně předány starostou SH ČMS na zámku Lázně Kynžvart za účasti členů zastupitelstva Karlovarského kraje, zástupců obce a rodičů absolventů.

Byly vyrobeny a jsou vydávány odznaky pro tři druhy odbornosti ochrany obyvatelstva s označením T – technik, S-specialista a P – (prozatím „preventista“ název bude upřesněn v novelizovaném Metodickém pokynu).

            Dále se ÚOROO podílela se na realizaci projektu Moravskoslezského kraje „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“. V roce 2013 byly zahájeny v ÚHŠ Jánské Koupele první kursy vybraných 30-ti lektorů (modul vzdělávání dospělých). Byly zpracovány a vytištěny 2 metodické manuály a to pro přípravu specialistů ochrany obyvatelstva a pro přípravu techniků ochrany obyvatelstva. Projekt bude ukončen v roce 2015.

          ÚOROO úzce spolupracovala při zpracování odborné části publikace „Hasič pro obec v nouzi“. Opírá se odborně o dosud vydané příručky pro techniky a specialisty ochrany obyvatelstva a je doplněna o praktické zkušenosti starostů obcí a hasičů.

Problematika vzdělávání dobrovolných hasičů v ochraně obyvatelstva byla řešena i na konferencích v roce 2013. Ve dnech 29.-30.1.2013 se konala konference „Ochrana obyvatelstva 2013“ v aule VŠB-TU Ostrava. V jejím rámci proběhl workshop s názvem „Úloha JSDHO v ochraně obyvatelstva“. Mimo jiné se diskutoval problém motivace občanských sdružení (SDH) k zapojení do řešení mimořádných událostí.

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2011

            Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svém prvním jednání v roce 2011 dne 23.02.2011.

Tímto jednáním zahájila konkrétní kroky k zavádění systému odborného vzdělávání členů  SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Vyvrcholením těchto snah bylo projednání historicky prvního návrhu dokumentu SHČMS z oblasti ochrany obyvatelstva a to „Metodiky a zásad odborného vzdělávání členů SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva“, včetně harmonogramu dalšího postupu. Dne 16.6.2011 tento návrh schválil VV SHČMS. Je přístupný na www.dh.cz , kdy od 28. března 2011 byla do hlavního menu stránek Sdružení zavedena doména „Ochrana obyvatelstva“ .

Všechny kroky byly konzultovány a řešeny ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru.

Zástupci ÚOROO konzultovaly některé záležitosti i s pěti hasičskými záchrannými sbory krajů.

Společnou akcí GŘ HZS, HZS Olomouckého kraje a Sdružení byl seminář k zabezpečení přípravy SDH v oblasti ochrany obyvatelstva, který se uskutečnil ve dnech  20.-21.5. 2011 v ÚHŠ Jánské Koupele. Učast byla 25 osob z 11 KSH SHČMS. Nejdůležitější částí semináře byla diskuse,  zejména k budoucímu obsahu odborného vzdělávání. Jde především o  konkretizaci činnosti v obcích při mimořádných událostech, rozsahu a obsahu zpracovávané dokumentace a využitelnosti  připravených členů SDH v této činnosti obcím pomáhat. To potvrdila i anketa prováděná mezi účastníky semináře. Semináře se zúčastnili i členové ÚOROO.

Dále se uskutečnilo jednání ÚOROO dne 12.října 2011. Projednala aktuální problémy spojené se zaváděním odborného vzdělávání.

 Zástupci ÚOROO se aktivně podíleli na činnosti Komise Bojového řádu GŘ HZS ČR. Výsledkem činnosti této komise je vydání 9 metodických listů pro činnost JPO v oblasti ochrany obyvatelstva. Tyto metodické listy jsou dostupné na webových stránkách ministerstva vnitra/hasiči/jednotky požární ochrany/Ke stažení/Bojový řád jednotek požární ochrany/Metodické listy 1 až 9 kapitoly Ob.

Dále se ÚOROO podílela na doplnění Metodického pokynu SHČMS k získání odznaku odbornosti Hasič I-III , který byl rozšířen o oblast ochrany obyvatelstva.

ÚOROO pracovala v roce 2011 ve složení: Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady, ing.Doubrava Jan, tajemník rady,Capil Vojtěch,Ing.Hrubý Václav, Jíra Albert,ing. Job Lukáš,Štyndl Pavel,Šustr Jiří,  ing.Vondruška Vladimír, ing.Vícha Petr.

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2012

Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svých jednáních v roce 2012  třikrát a to 7.února, 3.května a 10.října. ÚOROO pracovala ve složení: Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady, ing.Doubrava Jan, tajemník rady,Capil Vojtěch,Ing.Hrubý Václav, Jíra Albert,ing. Job Lukáš, Štyndl Pavel,Šustr Jiří, ing.Vícha Petr, ing. Vondruška Vladimír. V říjnu 2012 byl doplněn ing. Martin Čížek (ÚHŠ Bílé Poličany).

            Zástupci ÚOROO spolupracovali s pracovníky GŘ HZS ČR při zavádění přípravy členů jednotek dobrovolných hasičů v oblasti ochrany obyvatelstva podle nově zavedených metodických listů Bojového řádu pro tuto oblast. Výsledkem byl návrh osnovy přípravy odbornosti – technik ochrany obyvatelstva, který byl schválen ke konci roku 2012 a bude vydán jako Pokyn GŘ ve Sbírce interních aktů řízení GŘ HZS ČR.

K této přípravě byla vydána Institutem ochrany obyvatelstva ČR a SH ČMS „Příručka pro přípravu techniků ochrany obyvatelstva (1.díl – organizace činnosti jednotek při plnění úkolů ochrany obyvatelstva). Byla vydána v počtu 500 ks a je k dispozici na stránkách www.dh.cz, i na stránkách generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR (www.mvcr.cz). Slavnostně ji pokřtil hejtman Zlínského kraje dne 2. července 2012 v souvislosti s ukončením jízdy historických hasičských aut ve Zlíně. Je zaměřena na činnost hasičů při hrozbě a vzniku povodně, při varování, evakuaci, nouzovém přežití, ochraně proti nebezpečným látkám, práci s elektrozařízeními a na poskytování posttraumatické péče a psychosociální pomoci.

Dne 14.6.2012 schválil VV SH ČMS  Metodický pokyn k provádění přípravy k získání odbornosti SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Byl vydán pro účely stanovení zásad provádění přípravy této odbornosti, podmínek pro získávání jednotlivých stupňů odbornosti a k nim příslušejících odznaků odbornosti SH ČMS – technik ochrany obyvatelstva a specialista ochrany obyvatelstva. Technik je podle tohoto dokumentu připravován ve stejném obsahu a rozsahu (16 h)  jak je uvedeno v Pokynu GŘ.

Podle tohoto pokynu se ve dnech 1.-2. listopadu 2012 uskutečnil „nultý kurs“  techniků ochrany obyvatelstva v Ústřední hasičské škole Bílé Poličany. Kursu se zúčastnilo 10 dobrovolných hasičů. Byl více zaměřen na teorii (kvůli nedostatku pomůcek)  a také na diskusi k obsahu. Z ní vyplynulo, že by se příprava techniků měla co nejvíce zaměřit na činnost v jednotce SDH,samostatně by se měla řešit příprava specialistů se zaměřením na činnost obce při mimořádných událostech a samostatně by se měla také řešila příprava preventistů pro oblast ochrany obyvatelstva i požární ochrany. V tomto duchu je realizován projekt v Moravskoslezském kraji.

Název projektu je „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“. Realizace projektu byla zahájena 1.8.2012. Ukončení projektu bude k 30.6.2015., to je téměř 3 roky. Rozpočet je necelých 4 mil. Kč.

Projekt reaguje na aktuální situaci a nedostatky odborné přípravy v oblasti ochrany obyvatelstva a řešení rizik. Realizací projektu bude dosaženo poskytnutí odborné a systémové pomoci obcím, subjektům trhu práce a školám formou proškolení lektorů ochrany obyvatelstva, kteří budou schopni dále školit odborné specialisty, techniky a preventisty ochrany obyvatelstva v teoretické a praktické rovině. Realizace projektu umožní vytvořit odpovídající materiálně technické a metodické zabezpečení udržitelného vzdělávání pod odborným dohledem expertů z řad zástupců partnerů a dalších spolupracujících subjektů. V rámci projektu bude pilotně proškoleno 30 lektorů ochrany obyvatelstva, v rámci ověřovací výuky nových lektorů pak 30 techniků, 30 specialistů a 30 preventistů ochrany obyvatelstva z řad obcí, podniků a firem, škol a dalších subjektů v kraji. Centrem realizace projektu  je ÚHŠ Jánské Koupele. Hlavními partnery je KSH Moravskoslezského kraje a Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava. Projekt je realizován v úzké spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a vybranými odborníky zejména z ÚOROO. Zkušenosti budou využity pro celou ČR.

Problematika vzdělávání dobrovolných hasičů v ochraně obyvatelstva byla řešena i na konferencích v roce 2012. Jednou z nich byla mezinárodní konference „Ochrana obyvatelstva“ organizovaná VŠB-TU Ostrava v měsíci únoru, kde bylo zařazeno téma „Profesionální a dobrovolní hasiči společně v ochraně obyvatelstva“ a také workshop zaměřený na zabezpečení vzdělávání členů sborů dobrovolných hasičů v oblasti ochrany obyvatelstva. Další byla Vánoční konference organizovaná Institutem ochrany obyvatelstva ČR, kde bylo diskutováno téma „Role dobrovolných hasičů a budoucí strategie ochrany obyvatelstva“. Obou konferencí se aktivně účastnili zástupci ÚOROO.

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2010

            Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svém prvním jednání po sjezdu dne 29.září 2010.

Na tomto jednání byl projednán návrh Plánu činnosti ÚOROO na rok 2011, který obsahoval zejména:

  • přípravu semináře v oblasti ochrany obyvatelstva – květen 2011 (ve spolupráci s ÚHŠ Jánské Koupele a HZS Olomouckého kraje)
  • delegování zástupců ÚOROO do Komise bojového řádu GŘ HZS ČR s úkolem podílet se na přípravě metodik pro jednotky PO v oblasti ochrany obyvatelstva
  • aktualizaci podkladů do minima odborných znalostí hasiče v oblasti ochrany obyvatelstva

Další jednání se uskutečnilo 30.11.2010

Byly projednány připomínky k Metodickému pokynu SHČMS k získání odznaků odbornosti SH ČMS členů JSDH a ostatních členů SH ČMS zaměřujících se na represivní činnost, s tím, že ÚOROO projednala a předala  doplněk testů a otázky k přezkoušení z oblasti ochrany obyvatelstva.

Dále se ÚOROO zabývala obsahem „Minima dobrovolného hasiče z oblasti ochrany obyvatelstva“  a konkretizací zabezpečení semináře v oblasti ochrany obyvatelstva v roce 2011.

V roce 2010 se obě jednání ÚOROO i konzultace mezi členy ÚOROO zaměřily na hledání způsobu zavedení systému odborného vzdělávání členů  SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Vyvrcholením těchto snah bylo projednání prvního návrhu obsahu  „Metodiky a zásad odborného vzdělávání členů SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva“, včetně harmonogramu dalšího postupu  na zasedání ÚOROO dne 23.2.2011.

ÚOROO pracovala v roce 2010 ve složení:

Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady

ing.Doubrava Jan, tajemník rady

Capil Vojtěch                       

Dolanský Miroslav             

Ing.Hrubý Václav                                       

Jíra Albert

ing. Job Lukáš

Štyndl Pavel,                    

Šustr Jiří,                          

ing.Vondruška Vladimír,

ing.Vícha Petr