V noci z pátku na sobotu byl v Ústřední hasičské škole v Jánských Koupelích úspěšně ukončen již 29. ročník Letní školy instruktorů. Jedná se o patnáctidenní vzdělávací akci určenou členům SH ČMS ve věku 15 až 18 let, kteří chtějí do budoucna sami pracovat s hasičskou mládeží. Konala se v termínu od 24. 7. do 7. 8. 2021.
Během dvou prázdninových týdnů tak 45 frekventantů z celé republiky absolvovalo řadu teoretických i praktických přednášek zahrnujících důležité informace o práci s kolektivy mladých hasičů. Témata byla například bezpečnost při činnostech s dětmi, pedagogika a psychologie či zdravověda a ošetření běžných poranění. Chybět nemohla ani pravidla hry Plamen a soutěží dorostu, základní přehled o dokumentaci kolektivu MH, klíčových dokumentech SH ČMS nebo dotacích a možnostech financování aktivit s dětmi. Došlo také na náměty na celoroční činnost, preventivně výchovnou činnost nebo základy nouzového přežití v přírodě jak v teorii, tak v praxi.
To si konečně všichni účastníci vyzkoušeli v rámci tzv. Velkých polních dnů, kdy se svými družstvy vyrazili do přírody, kde společně přečkali noc. Během 30 hodin v přírodě si museli zajistit nouzové ubytování a z potravin, které si sami na základě finančního limitu sepsali, uvařit a zabezpečit stravu. V rámci polních dnů také došlo na praktické plnění vybraných odznaků specializací a noční hru.
Ostatně právě hry a různorodé soutěže byly v rámci programu na denním pořádku. Věříme, že na základě zkušeností a prožitků pak mnohé z nich vyzkouší účastníci také ve svých kolektivech. Pomyslnou třešničkou na dortu pak v tomto ohledu byla celovečerní hra inspirovaná sci-fi thrillerem Vyměřený čas, k níž byla pro naše potřeby vytvořena také aplikace na mobilní telefony.
Účastníci Letní školy instruktorů zamířili také mimo údolí řeky Moravice, a to, když zavítali do těškovického sportovního areálu, kde jim byly názorně vysvětlovány vybrané disciplíny hry Plamen, a také když kvůli nepřízni počasí navštívili Malý svět techniky U6 v ostravské Dolní oblasti Vítkovic.
Nejcennější zkušenosti pro další práci s dětmi však „lišáci“ bezesporu získali při kontaktu s účastníky souběžně probíhajícího mezinárodního letního tábora. Na nedělní odpoledne si pro děti připravili nejen zábavné hry a soutěže, ale také tvořivé dílničky, při nichž pomáhali dětem vyrobit masky na jejich večerní karneval v Riu. Každý si tak mohl pod dohledem zkušených vedoucích vyzkoušet bezprostřední kontakt a komunikaci s dětmi.
V rámci programu letní školy nechyběly ani zajímavé a tematické rozcvičky, brigáda, při níž účastníci pomohli s údržbou areálu hasičské školy, turnaje či soutěž O pohár velitelky školy. Letos simulovala družstva v rámci tohoto poháru činnost jednotek požární ochrany, když plnila úkoly na čtyřech stanovištích.
Předposlední den čekaly na všechny frekventanty písemné testy, tzv. maturity. Ty obsahují 150 otázek z proškolených témat a jejich úspěšné splnění je podmínkou pro udělení III. kvalifikačního stupně vedoucího mládeže. Ti, kterým to směrnice povolují a mohou získat II. kvalifikační stupeň, absolvují ještě praktickou část, kdy ve dvojici vymyslí a zrealizují krátký program pro skupinku dětí z tábora. I když ne všichni účastníci letošní Letní školy instruktorů u maturit uspěli, odváží si každý z nich řadu nápadů, postřehů, zkušeností, a hlavně neopakovatelných zážitků.
Vyvrcholením celé akce je pak závěrečný společenský večer, během něhož jsou dekorováni všichni účastníci. Na tzv. maturitním plese se tančí společenské i moderní tance jejichž výuka je rovněž součástí programu a vše je završeno půlnoční svíčkovou cestou, během níž skládají noví vedoucí slib instruktora SH ČMS.
Za kolektiv vedoucích a instruktorů
Jana Urbancová