V neděli skončil 9. ročník festivalu Open House Praha, který se uskutečnil od 15. do 21. května 2023. Festival nabídl v týdnu velmi pestrou nabídku doprovodných programů – od debat, přednášek, po komentované prohlídky a procházky. O víkendu se všem zájemcům o městskou architekturu otevřelo zdarma 107 běžně nepřístupných budov a prostorů. Doprovodné programy a víkendové otevřené objekty zaznamenaly více než 83 000 tisíc návštěv, což je vzhledem k historii akce rekordní číslo.

Sobotní den se obvykle vyznačuje nejvyšší návštěvností, která se projevuje nejen vysokou vytížeností webových stránek, ale zejména v terénu u festivalových objektů. Oproti loňskému roku jsme registrovali o třetinu více zájemců, kteří se vydali poznávat krásy pražské architektury. Velmi nás potěšilo, že lidé zaujala naše nabídka běžně nepřístupných objektů. Díky obrovskému nasazení našich dobrovolníků i partnerů v budovách jsme byli schopni ve většině z nich odbavovat provoz průběžně, bez dlouhého čekání, za to jim patří obrovský dík,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá. Nedělní zájem o návštěvu budov potvrdil, že se celková návštěvnost objektů zvedla o  20 000 lidí oproti loňskému ročníku.

Největší lákadla

Větší fronty se v průběhu víkendu tvořily pouze u přibližně 15 objektů, většinou se jednalo o festivalové novinky. Program akcentoval 100leté výročí narození architekta Karla Pragera a jednou z jeho nejnavštěvovanějších realizací byla Nová scéna ND, kde se lidé mohli podívat do technického i jevištního zázemí. V neděli se u příležitosti 200 let od narození architekta Antonína Viktora Barvitia otevřely dvě honosné vily – vila Lanna v Bubenči a Gröbeho vila v Havlíčkových sadech. O prohlídku pečlivě restaurovaných reprezentativních interiérů navržených v neorenesančním stylu byl velký zájem. Fronty se od časného rána tvořily také u objektu Terminálu 4, nejstarší části Letiště Václava Havla. Ve funkcionalistické budově bylo možné nahlédnout do vládního a prezidentského salonku. Tradičně projde mnoho návštěvníků prostory historických paláců a ani letos tomu nebylo jinak. Tisíce lidí proudily do Nostického, Černínského a Petschkova paláce, ale také budovy Ministerstva dopravy ČR, která se letos otevřela v rámci festivalu poprvé. Rovněž historická loděnice Českého Yacht klubu v Podolí uvítala návštěvníky v hojném počtu.

 

Organizátoři nabídli v hlavním programu také industriální a technické objekty, například továrnu KOH-I-NOOR. Vršovický areál by měl projít v budoucích letech výraznou proměnou. Lidé mohli možná naposledy prozkoumat tovární halu, kde se vyráběly proslulé stiskací knoflíky. Úspěšnou konverzi má za sebou Branický pivovar, kde se dnes nacházejí taneční studia a instituce. I sem zavítalo během víkendu mnoho zvídavých návštěvníků. Nedaleko v Modřanech se nachází slavná továrna firmy Bratři Vinopalové na výrobu leteckých přístrojů, jedna z prvních výškových továren u nás. V objektu, který je stále v režimu stavby, se lidé se mohli podívat na vzorové luxusní bydlení a užít si výhled ze 13. patra. Netradiční výhled nalákal také zájemce do budovy bývalého Motokovu na Pankráci. Pohledy na Prahu z neobvyklého úhlu si lidé užívali i z teras administrativně-obchodního centra Bořislavka a mnoha dalších objektů.

K hojně navštěvovaným festivalovým stálicím z minulých let patřil například i Desfourský palác, Vršovická vodárenská věž v Michli, terasy OC Quadrio, EA Hotel Juliš, budova Elektrických podniků – Bubenská 1, Kramářova vila nebo Krematorium Strašnice. V budovách se uskutečnilo celkem téměř 4000 komentovaných prohlídek.

Doprovodný program

Doprovodný program probíhající od 15. května nabídl více než 140 akcí – od výstav, prohlídek, komentovaných procházek, po přednášky a besedy. „V letošním roce jsme kladli při dramaturgii programu důraz zejména na přiblížení architektury z období 2. poloviny 20. století. Nejen díky otevřeným budovám, ale i doprovodným programům jsme lidem mohli v historických souvislostech a kontextu doby představit osobnosti Karla Pragera, Věry Machoninové, Karla Filsaka a dalších umělců a architektů, jejichž tvorbu považují odborníci dnes za hodnotné počiny československé architektury a užitého umění,“ říká kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Lidé navštívili přednášku o brutalismu a rekonstrukci bývalého hotelu Intercontinental s historičkou architektury Radomírou Sedlákovou a architektem Markem Tichým z TaK architects, zavítali na prohlídku bývalého Národního, později Federálního shromáždění s teoretikem Pavlem Karousem, ale také nové budovy Fakulty humanitních studií UK v Troji s děkankou Marií Pětovou, která vznikla rekonstrukcí Pragerovy menzy. Vznik výstavy brutalistických staveb Sochy domů a Dívka s holubicí v parčíku na Klárově komentoval zájemcům na místě přímo její autor, sochař Krištof Kintera. „Zajímavé akce nabídli také další partneři a zájem o jejich návštěvu z řad široké veřejnosti předčil naše očekávání,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.

O víkendu se do akce zapojili i někteří architekti staveb a nabídli návštěvníkům komentované prohlídky s odborným výkladem. V otevřených budovách byla připravena celá řada výstav a doprovodných programů, včetně workshopů a aktivit pro rodiny s dětmi. Jedním z letošních lákadel byla site-specific výstava sbírky Koojon, která oživila prostory sklepů a krytu v Hale 36 Holešovické tržnice. Do středy 24. května do 12 hodin je také možné zaslat fotografické úlovky do soutěže Otevřená Praha spolupořádané s portálem Estav.cz a vyhrát atraktivní ceny.

Festival pro všechny

Organizátoři  zařadili do programu 9 interaktivních prohlídek pro děti (z toho jednu pro školní třídu), kterých se zúčastnilo celkem okolo 150 dětí, dále pak volně přístupnou lego a duplo dílnu v budově Nové scény ND a 10 speciálních prohlídek pro osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem, které navštívilo dohromady více než 80 osob. Pro anglicky mluvící pražské rezidenty byly připraveny komentované prohlídky vybraných budov s výkladem v angličtině v celkem 11 budovách.

Pohled do zákulisí příprav

Organizátorem festivalu je stejnojmenná nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Festival je komunitní projekt, který každý rok zapojuje partnery z řad veřejné správy, soukromých společností, developerů, občanských iniciativ, neziskových organizací, architektů a široké veřejnosti do vzájemného dialogu o podobě města. Vyzývá k tomu, vnímat architekturu i jednotlivé objekty v širších souvislostech a probouzí v lidech zájem o své okolí.

Jen v letošním roce se do jeho organizace a příprav zapojilo přibližně 500 dobrovolníků, kteří provázeli návštěvníky v budovách a koordinovali provoz. „Přípravy festivalu trvají rok a pracujeme s velmi limitovaným finančním rozpočtem. Vstupy do budov jsou zdarma, což je podmínka licence, kterou jsme pro pořádání akce v Praze získali od mezinárodní sítě Open House Worldwide. Na financování festivalu musíme hledat vlastní zdroje a udržitelnost festivalu i do budoucích let je pro nás zejména v tomto roce velké téma,“ přibližuje ředitelka Klára Veselá. Open House Praha přináší neopakovatelné zážitky, spojuje lidi, oslovuje různé skupiny obyvatel včetně osob s hendikepem a má i značný ekonomický dopad pro ekonomiku města a státu. „Organizace akce přesto stojí a padá na ochotě úzkého organizačního týmu věnovat akci, zejména v období před vypuknutím, svůj volný čas. V rozpočtu chybí finance nejen na zajištění celoročního fungování týmu, ale také například na technologickou správu a podporu akce,“ přibližuje Klára Veselá.

Další ročník festivalu se uskuteční od 13. do 19. května 2024. „Po zhodnocení letošního ročníku se již v létě začneme věnovat přípravě dalšího ročníku, který bude tentokrát jubilejní. Festival slaví 10 let své existence a my máme v plánu tento svátek architektury pojmout netradičně a slavnostně.

Festival v číslech

107 otevřených budov | 27 novinek | 140 akcí doprovodného programu | 4000 komentovaných prohlídek budov o víkendu | 500 dobrovolníků | prohlídek pro děti | 4 prohlídky pro neslyšící | 6 prohlídek pro nevidomé

 

O mezinárodní síti
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 50 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.

 

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #architekturaprovsechny, #oteviramemesto

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Kontakt pro média

Michaela Pánková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 724 213 136

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy; primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody; náměstka primátora hl. m. Prahy a radního pro oblast územního a strategického rozvoje Petra Hlaváčka; radního pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy Adama Zábranského; náměstka primátora hl. m. Prahy a radního pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata Jiřího Pospíšila; radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozy; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starostky MČ Praha 1 Terezie Radoměřské; starostky MČ Praha 2 Alexandry Udženiji; starosty MČ Praha 3 Michala Vronského; starosty MČ Praha 4 Ondřeje Kubína; starosty MČ Praha 5 Jaroslava Pašmika; starosty MČ Praha 6 Jakuba Stárka; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka; starosty MČ Praha 10 Martina Valoviče; místostarosty MČ Praha 12 Petra Šuly a starosty MČ Praha-Ďáblice Martina Tumpacha.

 

Za finanční podpory:

Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Městská část Praha 1, Městská část Praha 2, Městská část Praha 3, Městská část Praha 4, Městská část Praha 6, Městská část Praha 7, Městská část Praha 8, Městská část Praha 10, ČSOB, Architekti Headhand

Partneři:

Mapy.cz, Bageterie Boulevard, 360pizza, ekolo.cz, Rekola, Czech Repubrick, EMPYREUM Information Technologies, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy, Nová scéna ND, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Technologický partner:

Sherpas

Partneři programů pro lidi s postižením:

Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, ELSA ČVUT, Technická univerzita v Liberci – Fakulta umění a architektury, SONS

Mediální partneři:

DeníkN, Český rozhlas Rádio Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, ERA21, Architect+, Archizoom, Estav, Propamátky, CityBee

Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.

 

Seznam festivalových budov (dle typologie)

 

Administrativa

Blum – sídlo společnosti

Bořislavka Centrum

Brumlovka – Budova B

Brumlovka – budova Delta

Brumlovka – Filadelfie

Budova Elektrických podniků Praha – Bubenská 1

Budova Komerční banky na Smíchově

Budova Motokovu – City Empiria

Budova Teplotechny Praha

DOCK IN FIVE

Meteor Centre Office Park (budova C) – kanceláře společnosti Pricefx

NN IT Hub

Obecní dům Ďáblice

PORT7

Quadrio

Radnice městské části Praha 12

Všeobecný penzijní ústav – dům Radost

Bydlení v proměnách času

Grabova vila

Kramářova vila

Laichterův dům

Trmalova vila

Vila Lanna

Dopravní stavby

Letiště Václava Havla Praha – Terminál 4

Masarykovo nádraží

Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží

Funerální architektura

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Krematorium Strašnice

Olšanský hřbitov

Historické paláce a památky

Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR

Desfourský palác

Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům

Forum

Gröbeho vila

Klubový dům Autoklubu České republiky

Libeňský zámek

Ministerstvo dopravy ČR

Nostický palác – sídlo Ministerstva kultury ČR

Nuselská radnice

Palác Adria

Palác Ericsson

Palác Metro

Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Rezidence primátora hlavního města Prahy

Usedlost Cibulka

Vila Marianne Gellertové-Petschkové – Muzeum literatury

Hotely a ubytování

EA Hotel Juliš

Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5

Hotel Intercontinental – Fairmont Golden Prague Hotel

Hotel International Praha / zrušeno

The Fizz Prague

Obchod

Dům módy

Obchodní centrum DBK

Palác ARA / zrušeno

Ústřední pražská jatka – Holešovická tržnice

Showroom společnosti ekolo.cz

Sakrální stavby

Husův sbor Vinohrady

Husův sbor Vršovice

Kaple sv. Václava na Vinohradském hřbitově

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Václava na Smíchově

Nová libeňská synagoga

Speciality

Nová Krenovka

Petzoldova restaurace – Pavilon Bohemia

Sport a péče o tělo

Historická loděnice Českého Yacht Klubu

Karlínská sokolovna

Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance

Plovoucí loděnice TJ Tatran Praha

Sokolovna T. J. Sokol Pražský

Velký strahovský stadion

Velodrom na Třebešíně

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Keramický salonek

 

Technické a industriální stavby

Areál Podkovářská

Branický pivovar – Dům tanečního umění

Libeňský plynojem

Machine House – sídlo Qarta architektura

Panský pivovar v Libni – Studio ALTA

Pragovka Art District

Trafostanice Smíchov – 400 ASA Gallery

Továrna Bratři Vinopalové – Vanguard Prague

Továrna Breitfeld-Daněk – Mediální dům Economia

Továrna KOH-I-NOOR

Velký mlýn (Löwitův)

Vodárenská věž Letná

Vršovická vodárna v Michli

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Centrální kotelna

Umění a kultura

DISK, divadelní scéna DAMU

Divadlo Na Zábradlí

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha a Region

Nová scéna Národního divadla

Palác kultury – Kongresové centrum Praha

Palác Metro – Divadlo Image

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj

Umělecká zahrada

Veletržní palác – Národní galerie Praha

Vzdělávání a výzkum

Areál Jinonice – Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Fakultní ďáblická škola

Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR

Hvězdárna Ďáblice

Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby

Národní technická knihovna

Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury

Sdružení projektových ateliérů – CAMP

Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium

Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova

 

Tisková zpráva, Praha 21. 5. 2023

FOTOGALERIE - k zobrazení