Druhý ročník akce s názvem „Setkání přátel hasičské historie“, byl svým rozměrem zcela ojedinělý, a uskutečnil se v sobotu 14. října 2023 v Sokolovně města Černovice (okres Pelhřimov) pod záštitou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR pana genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA.
Starosta města Černovice pan Mgr. Jan Brožek při zahájení tohoto setkání přivítal přes osmdesát účastníků této svou odbornou úrovní vysoce hodnocené konference hasičských historiků. Vedle přihlášených posluchačů byli mezi nimi významní hosté, kteří svou účastí podtrhli důležitost konference v současné době. Nepřítomného generálního ředitele HZS ČR na setkání zastoupil pan plk. doc. JUDr. František Vavera, Ph.D., LL.M., náměstek GŘ HZS ČR pro řízení lidských zdrojů, konference se dále zúčastnil krajský ředitel HZS Kraje vysočina pan plk. Mgr. Jiří Němec DiS, pan plk. Ing. Miroslav Šimon, bývalý ředitel HZS kraje Vysočina a zakladatel Spolku přátel hasičských hudeb Česká republika, pan mjr. Bc. Radek Kadlec Dis., člen výkonného výboru OSH Pelhřimov, prezident České hasičské jednoty pan Ing. Vasil Silvestr Pekar, Ph.D., generální ředitel Národního technického muzea pan Mgr. Karel Ksandr, archivářka Centra hasičského hnutí Přibyslav paní Mgr. Iveta Krpálková, vedoucí Sekce hasičských sběratelů při CHH Přibyslav pan Ladislav Kubias, předseda spolku Naše hasičská minulost pan Vlastimil Studený, spoluzakladatel spolku Naše hasičská minulost pan plk. JUDr. Zoltán Szaszo, předseda Asociace sv. Floriána Česká republika pan Josef Bis, jednatel a majitel firmy Požární bezpečnost s.r.o. pan Robert Válal a zástupce Hasičských novin pan Mirek Brát.
Pro pracovní zaneprázdnění se z účasti na konferenci omluvil generální ředitel HZS ČR pan genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, dále ředitel HZS Pelhřimov pan plk. Ing. Jiří Hörner, starosta KSH Vysočina pan Jan Slámečka, starosta OSH Pelhřimov pan Ing. Jan Čekal, ředitelka CHH Přibyslav paní Ing. Jana Fialová, MBA, tisková mluvčí HZS kraje Vysočina paní kpt. Ing. Bc. Petra Musilová Dis. a novinář, publicista a regionální historik pan Michal Plavec. Pro nemoc se omluvil historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů pan Zdeněk Hazdra a zástupce Hasičského čtení pan Josef Nitra.
Stejně jako v minulém roce i letos setkání hasičských historiků nabídlo přítomným ukázku celé řady sbírek. Hasičské uniformy vystavovalo hasičské muzeum z Nového Města na Moravě zastoupené pány Pavlem a Ondřejem Novákovými, kalendáříky s hasičskou tématikou vystavoval pan Milan Macura, uniformy a funkční a hodnostní označení představil pan Petr Cuřín, ocelové přilby vystavil pan Michal Charvát, berlovky, tesáky zapůjčil pan Rudolf Sirotek, historickou literaturu vystavil pan David Štěpán, hasičské rarity, úpravy opasků za protektorátu představil Jiří Svoboda a přepisy historické literatury pan Ing. Jaroslav Maděra. Pořadatelé nezapomněli ani na pietní koutek obětem německé okupace.
Hlavní program setkání představovala konference, na které vystoupili odborníci zaměření na historii hasičství, a to jak sběratelé hasičských artefaktů, tak zejména badatelé v historii hasičského hnutí. Program přednášek zahájil Ing. Jaroslav Maděra přednáškou zaměřenou na vývoj hasičského náčiní před první světovou válkou. Na jeho vystoupení navázal generální ředitel Národního technického muzea v Praze pan Mgr. Karel Ksandr přednáškou o činnosti muzea a o možnostech spolupráce s hasičskými spolky. O výrobě stejnokrojových replik ve své přednášce hovořil pan Jiří Svoboda, představil práci společnosti Uniprex Trade s.r.o. Ostrava. Dalším přednášejícím byl pan Petr Motl, který hovořil na téma Civilní protiletecká ochrana. O udělování vyznamenání mimo statut čestných vyznamenání a titulů SH ČMS poté vystoupil pan Bohuslav Cerman z Asociace svatého Floriána. Následovala přednáška pana Josefa Bidmona na téma Československé hasičstvo v druhém odboji 1938 – 1945. S další přednáškou předstoupil před plný dál pan Ladislav Kubias, a to k vývoji přilbového a čapkového odznaku, kterou navázal na přednášku z minulého roku. Poslední přednášku konference k vývoji koněspřežných čtyřkolových stříkaček přednesl Ing. Jaroslav Maděra.
Součástí setkání bylo stejně jako v prvním ročníku ocenění těch, kteří se výjimečně zasloužili, a to jak o přípravu setkání, péči o hasičskou historii, péči o hasičské sbírky, tak i ta propagaci hasičského odboje za druhé světové války. Poděkování formou diplomu za péči o hasičskou obdrželo Centrum hasičského hnutí Přibyslav, Muzeum ČHJ na Kolčavce, Hasičské muzeum v Bechyni, Hasičské muzeum v Novém Městě na Moravě, síň tradic SDH Pacov, síň tradic SDH Kamenice nad Lipou, a DHZ Matejovce nad Hornádom za péče o historickou techniku.
Medailí „Za péči o hasičskou historii“ byli vyznamenáni paní Jenovéfa Uličná, bývalá starostka SDH Bechyně, která velkou část svého života věnovala Bechyňskému hasičskému muzeu, pan Jiří Chalupa st., bývalý velitel sboru dobrovolných hasičů Kamenice nad Lipou, který s pomocí několika členů během období covidu vybudoval v hasičské zbrojnici síň tradic, pan Rudolf Sirotek, člen Sekce sběratelů a Ústřední odborné rady historie a muzejnictví, sběratel tesáků, berlovek a dalšího hasičského historického vybavení, pan Jozef Malík, člen Sekce sběratelů a člen DHZ Turzovka, velký sběratel hasičských přileb z celého světa a kalendáříků, pan Petr Motl, člen Sekce sběratelů při CHH, filatelista, jeden z autorů knihy CPO, od období covidu pořizuje skeny historické hasičské literatury, pan Jiří Kremz člen Sekce sběratelů, historik, autor několika odborných prací, pan Ing. Pavel Krejčí člen SDH Humpolec, příslušník HZS, sběratel a historik, pan Zdeněk Dvořák člen SDH Pacov, jeden z hlavních renovátorů historické valníkové T 805, pan Michal Charvát člen SDH Černovice, sběratel historického hasičského vybavení, udržuje tradice a historii v rodných Vlkosovicích a pan Jiří Svoboda člen Sekce sběratelů, sběratel hasičského vybavení i techniky.
Medaili „Za spolupráci“ obdrželi pan genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, generální ředitel HZS ČR, pan Mgr. Ksand Karel, generální ředitel Národního technického muzea a pan Josef Plichta za spolupráci s SDH Černovice a SDH Pacov při opravě historické T 805.
Medailí „Za spolupráci s hvězdou“ byli oceněni pan Robert Válal, jednatel společnosti Požární bezpečnost, pan Vlastimil Studený, předseda spolku NHM a pan Vladimír Veselý, vedoucí pivovaru Poutník Pelhřimov.
Medaili „Za propagaci hasičského odboje 1938-1945“ udělenou Asociací svatého Floriána Česká republika obdrželi pan Ing. Jaroslav Maděra z SDH Pelhřimov, pan Miloslav Hovorka z SDH Pacov a pan Mirek Brát z Hasičských novin.
Setkání přítel hasičské historie bylo důstojným setkáním nejen hasičských historiků či sběratelů z celé republiky a ze Slovenska. Byl to další krok k popularizaci dnes často opomíjených hasičských ideálů a tradic. Hlavní podíl na zdařilé akci měl organizační výbor ve složení pan David Štěpán, pan Miloslav Hovorka, pan Ing. Jaroslav Maděra, paní Adéla Matějů a pan Matěj Holub. Pracovní skupinu konference tvořili pan Ing. Jaroslav Maděra, pan Ing. Bc. Zdeněk Šach, pan Miloslav Hovorka, pan Pavel Motyčák, pan Miroslav Pomazal, paní Helena Dlouhá, paní Imelda Šteflová, pan Michal Charvát, pan Richard Vaníček, paní Adéla Matějů, paní Petra Větrovská, pan David Matějů, pan Petr „Béďa“ Dvořák,pan Ondřej Holakovský, pan Ladislav Dlouhý a paní Eliška Brečková. Je však nutné dodat, že do realizace této akce byl zapojen celý Sbor dobrovolných hasičů Černovice.
Sponzory či podporovateli setkání byli společnosti Tatra Trucks a.s. Kopřivnice, THT Polička s.r.o., Město Černovice, Požární bezpečnost s.r.o., Jihlava, Petr Horký, Malá Černá, Pivovar POUTNÍK Pelhřimov, Lihovar Dvořiště spol. s r.o., Šimpach-Dvořiště, Okresní sdružení hasičů Pelhřimov, Bohuslav Cerman, Horní Roveň, Zemědělské družstvo Černovice u Tábora, Betalanore - jídelna Lukavec, Sabe, spol. s.r.o., KSH Vysočina, Nadace pro podporu hasičského hnutí ČR, Microcomp Plus, s.r.o., Heckel a.s., Bezemek trasport s.r.o., Pavliš a Hartmann, spol. s.r.o., Visi brand, SDH Černovice, SDH Pacov, Generální ředitelství HZS ČR a Uniprex Trade s r.o., Ostrava.
Závěrem je nutné konstatovat, že cíl setkání byl zcela naplněn. Přes neúčast funkcionářů SH ČMS, kteří ve stejném termínu jednali v Přibyslavi, byla účast na konferenci větší než při prvním ročníku a vyšší byl i počet vystavovatelů. Nezbývá, než ocenit nadšení všech členů SDH Černovice, kteří mají na přípravě a zdárném průběhu této akce hlavní podíl. Před pořadateli je nyní nelehký úkol, připravit třetí ročník tohoto setkání tak, aby se ctí navázal na dosavadní dva úspěšné ročníky a dál šířil poctu zakladatelům hasičství.
Ing. Jaroslav Maděra
SDH Pelhřimov