tisková zpráva GŘ HZS, Praha 16. září 2024
Po celé republice je od pátku nasazeno 5 500 z celkového počtu 6 500 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Masivní plošné nasazení hasičů se týká nejen terénu a stanic, ale také operačních a informační středisek po celé ČR. Pečlivá týdenní příprava, která povodním předcházela, se ukázala být na místě. Připravenost hasičů prověřily už páteční události, když se začala plnit předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu. Hasiči už v pátek řešili 2 870 událostí, což je nárůst oproti normálnímu dennímu průměru (450 událostí) o více než 500 %. V sobotu se počet událostí vyšplhal až na 7 719 a v neděli pak hasiče zaměstnalo 6 646 událostí.
V pátek byly nejvíce zasažené podhorské oblasti, od Jizerských hor přes Krkonoše až po oblast Jeseníků. Ve Frýdlantském výběžku voda odřízla od okolí obec Višňová. Vysoké úhrny srážek z Jizerských hor zatopily tamní komunikace i některé domy. Hasiči zde pomáhali místním obyvatelům s dopravou pomocí evakuační tatry.
Stejný problém, tedy voda ze silných srážek z horské oblasti, byl také v Krkonoších. Ve Špindlerově mlýně se hladina řeky zvedla na 3. stupeň povodňové aktivity a byla doporučena evakuace místních hoteliérů a návštěvníků. Kritická situace byla také v oblasti Jeseníků, kde hasiči museli na několika místech evakuovat, a později také pomocí člunů zachraňovat, místní obyvatele.
Od sobotního odpoledne výjezdy v souvislosti s povodní nejvíce zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji, kde se celá situace rychle zhoršovala a vygradovala během nedělního rána. Do obou oblastí byly v neděli vyslány odřady HZS Karlovarského kraje. Do Moravskoslezského kraje byl na pomoc s evakuací a záchranou tamních obyvatel vyslán odřad 32 příslušníků, složený z lezců a hasičů se specializací pro práci na vodní hladině. Do Olomouckého kraje bylo vysláno speciální dronové vozidlo, které mělo za účel monitorovat riziková místa a nepřístupné toky.
V oblastech, které byly povodní zasažených méně, hasiče zaměstnávaly výjezdy spojené se silným nárazovým větrem; těch hasiči řešili stovky po celé republice. Vítr komplikoval práci hasičů především v sobotu, a to v podhorských oblastech, a značně zkomplikoval také nasazení vrtulníků k záchraně osob.
Hasiči ze zasažených oblastí evakuovali už tisíce lidí. Zachránili jich stovky. Záchrana probíhá zejména z člunů po vodní hladině a pomocí lanových technik. V nejkritičtějších oblastech, kde to povětrnostní podmínky dovolí, jsou nasazeny také vrtulníky. Na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje s jejich pomocí letečtí záchranáři HZS zachránili už přes 130 osob a několik domácích zvířat.
Rizikové a nepřístupné oblasti a toky monitoruje dronová služba Generální ředitelství HZS ČR s pomocí speciálních dronů. Podílí se velkou měrou také na vyhledávání a následné záchraně osob. Pro hasiče jsou drony neocenitelnou pomocí. Značně urychlují práci a celý proces vyhledávání a záchrany. Drony jsou voděodolné a jsou vybavené termokamerami, což oceňují hasiči zejména při snížené viditelnosti. Drony operují na území Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
V terénu jsou stovky kusů hasičské techniky, jako např. evakuační tatra, pásový obojživelný transportér, velkokapacitní cisterny a také další speciální technika ze Záchranného útvaru HZS ČR.
Neocenitelnou pomoc, bez které by zvládnutí celé situace nebylo možné, představují pro HZS ČR jednotky dobrovolných hasičů. Pomáhají s monitorováním jednotlivých toků, s pytlováním a zabezpečováním objektů v kritických lokalitách nebo například s evakuací obyvatel do evakuačních center. V terénu jich jsou nasazeny tisíce.
plk. Martin Kavka
tiskový mluvčí
MV – generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 778 547 800
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
por. Lucie Pipiš
tisková mluvčí
MV – generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 777 361 800
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.