Kladno – Soběnov – Březiny – Jánské Koupele. Co mají tato místa společného?

Na všech těchto místech se konal jednodenní kurz s názvem Příprava skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva zaměřená na branně technické aktivity. Tento projekt byl realizován za podpory Ministerstva obrany a byl na zvládání krizových situací formou vzdělávacích aktivit z oblasti ochrany obyvatelstva, praktického nácviku v poskytování první pomoci, psychosociální pomoci, ovládání spojové a komunikační techniky, včetně poskytnutí informací o fungování integrovaného záchranného systému a roli dobrovolníků v něm.

Cílem tohoto projektu bylo připravit jeho účastníky na zapojení do skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva a na situace, které mohou nastat při mimořádných událostech většího rozsahu, ale i v případě ohrožení našeho státu.

V rámci úvodu se účastníci dozvěděli základní informace o skupinách dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva, po kterém následovalo seznámení se se základy ochrany obyvatelstva a krizového řízení.

Následně byli účastníci rozděleni do dvou skupin pro co nejefektivnější získání praktických poznatků z oblasti první pomoci a psychosociální pomoci, a zároveň z oblasti komunikační techniky obohacenou o základy topografie.

Po těchto částech mohli účastníci aplikovat své poznatky do praktického nácviku, který obsahoval rozdělení do čtyř skupin. První skupinu obsáhli figuranti, kteří dostali přidělená zranění. Druhá skupina se skládala z evakuační skupiny, jejíž úkolem bylo vyhledat zraněné osoby ve vytyčeném prostoru a bezpečně je dopravit do evakuačního střediska. Třetí skupina měla na starosti zřízení evakuačního střediska a činnosti v něm. Zdravotnická skupina byla čtvrtou skupinou, která měla na starosti činnosti týkající se poskytnutí první pomoci a psychosociální pomoci. Všechny skupiny, vyjma figurantů měla zároveň za úkol komunikovat prostřednictvím spojové techniky s velitelem zásahu i mezi sebou.

V závěru bylo provedeno vyhodnocení celého dne z pohledu nejen lektorů, ale i účastníků samotných.

Ing. Nikola Fenclová, DiS.

vedoucí ÚORP