Moravskoslezský kraj ve spolupráci se SH ČMS – Ústřední hasičskou školu Jánské Koupele a Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje (dále jen „HZS MSK") připravil na rok 2024 pokračování projektu zaměřeného na odbornou přípravu členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí kategorie JPO II a JPO III (dále jen, Jednotek SDH) v unikátním mobilním výcvikovém trenažéru Fire Dragon 9000 (dále jen „trenažér"), který je určený k simulaci reálných podmínek požárů v uzavřených prostorách. První výcvikový blok se uskutečnil v termínu 18.–20.10. 2024 v areálu SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek. Tento termín byl prioritně určen pro jednotky SDH územního odboru Frýdek Místek, Karviná, Ostrava a části územního odboru Nový Jičín. Následující blok se uskutečnil v termínu 25.- 27.10.2024 v areálu SH ČMS – ÚHŠ JK a byl prioritně určen pro jednotky SDH územního odboru Bruntál a Opava a části územního odboru Nový Jičín.
Problematika hašení požáru v uzavřených prostorách patří v podmínkách Hasičského záchranného sboru České republiky k základním pilířům odborné přípravy, jejíž praktická část již řadu let probíhá koncepčním způsobem v tzv. flashover kontejnerech, simulujících reálné podmínky požáru v uzavřených prostorách. Z důvodu omezených kapacit a vysoké vytíženosti těchto zařízení ze strany příslušníků hasičských záchranných sborů krajů, se tato forma praktické odborné přípravy u jednotek SDH systémově neprovádí. Přitom je prokazatelné, že absolvování této formy praktického výcviku významně přispívá ke zvýšení úrovně znalostí a zdokonalení praktických dovedností hasičů.
Mobilní trenažér nabízí adekvátní alternativu ke zmíněným stacionárním flashover kontejnerům pro výcvik hašení požáru v uzavřených prostorách. Jedná se o speciálně upravený návěs kamionu pracující s technologií spalování propanu, který svým dispozičním řešením nabízí široké možnosti výcvikových činností jako např. hašení tlakových láhví, nácvik jednotlivých taktických postupů, vstupování do požárem zasaženého prostoru, předcházení nebezpečných jevů (Rollover, Flashover, Backdraft apod.), vyhledávání osob v zakouřeném prostoru, práci s technickými prostředky a mnoho dalších činností dle individuálních požadavků organizátora výcviku. Trenažér je možné dopravit do místa určeného k výcviku, což je nespornou výhodou pro organizaci výcviku i pro možnost rozdělení účastníků výcviku do menších skupin, například dle územní příslušnosti jednotek SDH.
Projekt je dimenzován na celkový počet 188 frekventantů z řad členů jednotek SDH s realizací v roce 2024, a to během dvou víkendových výcvikových bloků. V rámci kompozice projektu je žádoucí, aby výcvik absolvovalo družstvo o zmenšeném početním stavu 1+ 3 z jednotky SDH, přičemž tento počet je zároveň maximální.
ÚHŠ Jánské koupele
Mgr. Irena Špačková