tisková zpráva GŘ HZS, v Praze 10. prosince 2024
Zimní měsíce přináší specifická rizika, která je třeba brát v úvahu, zejména pokud jde o bezpečnost při pohybu venku. Zima je pro mnohé, zejména děti, obdobím plným radosti, pohybu a sportovních aktivit. Nicméně v souvislosti s proměnlivým počasím je nezbytné dodržovat zásady bezpečnosti, aby se předešlo úrazům a nehodám, které mohou ohrozit zdraví nebo dokonce život.
Jaká jsou rizika spojená s počasím? Mezi největší nebezpečí zimního období patří sníh, námraza a náledí. Ačkoli konkrétní situace závisí na aktuálních klimatických podmínkách, obecná pravidla jsou užitečná v každé situaci – ať už jde o pár centimetrů sněhu, nebo sněhovou kalamitu.
Jedním z nejběžnějších úrazů v zimních měsících je pád na kluzkém povrchu, především na chodnících pokrytých námrazou nebo sněhem. Klíčovým faktorem pro prevenci pádů je vhodná obuv. Doporučujeme kotníčkové boty s kvalitní podrážkou nebo protiskluzovými návleky. V zimních podmínkách jsou nebezpečné nejen dlažební kostky a tramvajové koleje, ale i bílé pruhy na přechodech pro chodce. Je důležité se na těchto místech pohybovat opatrně, nenapínat časový plán a neuspěchat cestu, zejména při dobíhání veřejné dopravy. Krátké kroky a časová rezerva jsou klíčové, stejně jako opatrnost při chůzi po schodech, kde by se měl každý přidržovat zábradlí.
Dalším nebezpečím jsou rampouchy, které vznikají při tání sněhu na šikmých střechách. Pokud se na střechách vytvoří rampouchy, mohou představovat vážné riziko pro chodce. Majitelé budov mají zákonnou povinnost zajistit bezpečnost tím, že budou pravidelně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nedošlo k přetížení konstrukce nebo zranění. Profesionální hasiči nejsou povinni provádět úklid sněhu ze střech, toto je úkolem vlastníků nemovitostí, kteří by měli v případě potřeby kontaktovat odborné firmy nebo příslušné technické služby.
Pro řidiče motorových vozidel zároveň platí také povinnost před jízdou smést všechen sníh z vozidla. Při rychlejší jízdě hrozí, že zmrzlý sníh z auta odletí na další projíždějící vozidlo, které může poškodit a v horším případě také zranit řidiče nebo celou posádku.
Silná námraza nebo sníh může poškodit stromy, elektrické vedení, či dokonce střechy domů. Během sněhových kalamit bývá značně zhoršena dopravní situace, což může mít vliv na přepravu osob i zboží. V takových obdobích je doporučeno:
- Vycházet z domu pouze v případě nezbytné potřeby a být vybaven vhodným oblečením a obutím.
- Dávat pozor na padající sníh, rampouchy, větve nebo poškozené elektrické vedení.
- Mít doma zásoby jídla, pití a otopu pro případ výpadku dodávek.
Zimní radovánky na horách lákají v zimě mnoho lidí, ale i zde je třeba dbát na opatrnost. Jedním z největších rizik jsou laviny, což jsou náhlé sesuvy velkého množství sněhu, které mohou strhnout i kameny nebo stromy. Laviny jsou nebezpečné především v horských oblastech, kde se kombinují strmé svahy a silná sněhová pokrývka. V České republice jsou vymezené oblasti lavinového nebezpečí, do kterých je vstup zakázán.
Lavinové nebezpečí se předpovídá na základě informací ze sněhoměrných stanic, meteorologických údajů a terénních testů. Existuje 5 stupňů lavinového nebezpečí – od nízkého (stupeň 1) po velmi vysoké (stupeň 5). Kromě sledování lavinového nebezpečí je důležité také dodržovat pokyny Horské služby a při lyžování volit sjezdovky odpovídající vlastním schopnostem. Bezpečnost na svahu by měla být vždy na prvním místě.
Zima přináší krásu, ale i výzvy. Buďme opatrní a zodpovědní, abychom se vyhnuli nehodám a užili si bezpečné zimní radovánky.
Telefonní čísla, která bychom měli znát:
Hasiči…………………150
Horská služba………. 1210
Tísňová linka………... 112
Bc. Lucie Pipiš
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 777 361 800
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.