Slavnost k sv. Floriánovi a oslava Svátku matek v Dlouhém
První neděli v květnu odpoledne proběhla v obci Dlouhé již 5. pouť ke sv. Floriánovi, která je tradičně spojena s oslavou Dne matek. Slavnost započala průvodem obcí. Hasiči ve vycházkových a historických uniformách nesli hasičský a obecní prapor. Společně s mladými hasiči položili věnec k pomníku padlých. Následovala mše svatá u kapličky pod kaštany, která je zasvěcená sv. Floriánovi. Za živé a zemřelé hasiče a občany obce ji za hojné účasti občanů i jejich rodinných příslušníků obětoval RD. Mgr. Vít Fatěna z farnosti Bobrová. Po mši rozdaly děti maminkám perníková srdíčka. K vidění byla čtyřkolová koněspřežná stříkačka od fy R. A. Smékal v Čechách u Prostějova. Akce pokračovala v kulturním domě, kde někteří mladí hasiči vystupovali v divadelním představení ke Dni matek. Akce byla ukončena sousedským posezením v areálu „U Pávků“. Hasiči se postarali o přípravu a občerstvení – postavili stany, nachystali lavičky, zajistili maso z hasičské udírny. K tanci a poslechu hráli kluci Janíčkovi.
Postavit zvonici s menší kapličkou rozhodlo zastupitelstvo v roce 1874 nákladem 600 zl. Obraz sv. Floriána věnovala paní Rosa Milius-Malovetz, velitelka dámského ústavu šlechtičen „Marie Školské“ v Brně, jiné materiály uvádějí jako dárce obrazu představenou velkostatku Růženu Milius-Malavcovou. V roce 1999 uplynulo 125 let od jejího postavení. Celkový stav budovy byl značně neuspokojivý, proto se obec rozhodla pro generální opravu. Po zvážení stavu obrazu sv. Floriána byl zhotoven obraz nový. Obraz namaloval pan Jan Florian ze Staré Říše. Kovářství Josef Tulis věnovalo nový kovaný kříž, který byl pozlacen. Po této generální opravě byl zavěšen nový zvon, který Dlouhému věnoval bobrovský farář, páter Jan Daněk v roce 1992. V neděli 23. července 2000 byla celá dlouhodobá akce dovršena mší svatou a požehnáním zvonu a obrazu sv. Floriána.
Hasiči obec chrání již 125 let
Po ohni, který vypukl sušením lnu na kamnech dne 22. 12. 1890, byl v roce 1893 založen sbor dobrovolných hasičů. Ještě téhož roku jednal obecní výbor o zakoupení stříkačky za 700 zl a výstroje a výzbroje pro 20–25 osob. Zakladatelem sboru bylo představenstvo na obci, v jehož čele stáli František Dudek st., František Dudek ml., Alois Pejchal. Jednatelem byl František Dudek ml. Při založení bylo asi 30 členů, 8 rolníků, 18 domkařů a 4 nádeníci. Sbor vlastnil jednu starou čtyřkolovou jednoproudovou stříkačku z doby vrchnostenské, od fy R. A. Smékal v Čechách u Prostějova. V roce 1942 byla zakoupena motorová stříkačka firmy Stratílek z Vysokého Mýta, k tomu 60 metrů hadic C. Od roku 1979 vlastní sbor motorovou stříkačku PPS 12 s kompletním vybavením. V roce 1972 získal sbor převodem kmenového jmění nákladní automobil Tatra 805, který byl využíván do roku 1980. Od této doby je případná doprava zajišťována nákladními auty nebo traktory. Již v roce 1893 souhlasila obec s výstavbou tzv. šupny pro hasičské nářadí.
Dlouhé je obec v okrese Žďár nad Sázavou. Žije zde 276 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1407. Obec Dlouhé v roce 2013 obdržela ocenění v soutěži Vesnice roku, konkrétně získala za Kraj Vysočina oranžovou stuhu, tj. ocenění za spolupráci obce a zemědělského subjektu.
Text: Rudolf Janíček, David Dvořáček
Foto: David Hlavatý