Rozhovor s předsedou antidopingové komise na MS v Saratově Zdeňkem Nytrou
Zdeněk Nytra byl na MS v Saratově hlavním rozhodčím v disciplíně požární útok a současně předsedou antidopingové komise.
- Vrátil jste se nedávno z Kazachstánu z konference Mezinárodní federace PS, k jakému rozhodnutí na konferenci došlo?
Pokud se ptáte na záležitosti vztahující se k letošnímu Mistrovství světa v Saratově a dopingové kontrole – celkem bylo zkontrolováno 20 sportovců – 8 v kategorii mužů, 6 v kategorii žen, 4 v kategorii juniorů a 2 v kategorii juniorek. 19 testů bylo negativních, u ruské závodnice byla ve vzorku nalezena látka Klomifen, která je na seznamu látek zakázaných. Jelikož tento nález potvrdila i analýza „B“ vzorku, byla závodnice i představitelé sportovní federace Ruské federace požádání o stanovisko. I na základě těchto vyjádření pak Disciplinární antidopingová komise (DAK) navrhla a konference schválila dvouletý zákaz činnosti závodnice a jejího osobního trenéra a anulování všech výsledků závodnice na letošním mistrovství světa.
- Jak probíhají dopingové kontroly na MS v Saratově?
V rámci DAK jsme se dopředu dohodli na rozdělení počtu testovaných závodníků v jednotlivých kategoriích i s ohledem na početní obsazení v těchto kategoriích. Pořadatel zajistil akreditované antidopingové komisaře, kteří pak provedli jednotlivé odběry. Analýza vzorků následně proběhla v belgické laboratoři.
- Jaký dopad mohou mít pozitivní dopingové nálezy na požární sport?
Není to nic příjemného, ale takový je život. Mohla to být náhoda, ale taky možná ne. Klomifen se totiž používá na léčbu neplodnosti, ale taky jako maskovací látka. Každopádně jsme se na konferenci dohodli, že všechny členské státy federace musí mezi sportovci zvýšit antidopingovou osvětu i vlastní kontrolu.
- Veřejnost vás asi vnímá jako úspěšného krajského ředitele hasičů Moravskoslezského kraje. Ne všichni však ví, že jste i dobrovolným hasičem a zastupujete ČR v mezinárodních hasičských institucích. Jak vnímáte minulost a budoucnost dobrovolných hasičů v České republice?
Určitě o ni nemám obavy. Dobrovolní hasiči si svou prací vybudovali nezastupitelné místo nejen v rámci IZS, ale i mezi spolky obecně. Jejich práci uznává a oceňuje nejen veřejnost, ale i politická reprezentace na všech úrovních.
Těžko preferovat některý úsek činnosti, cenná je naopak ta celková paleta – mládeží a sportem počínaje, přes práci v jednotkách a ochraně obyvatelstva, až po spolkovou činnost na jednotlivých obcích nebo práce se zasloužilými hasiči.
Ptala se Irena Špačková (tisková mluvčí SH ČMS)