V pátek 18. srpna 2023 v poledne přibyslavské letiště rozhodně nevypadalo opuštěně. Na travnatou plochu plynule zajížděly firmy připravující jím určené plochy, aby se mohly představit v tom nejlepším světle se vším nejlepším a nejnovějším, co mohou hasičům nabídnout. Velké výstaviště se pomalu rozrůstalo. Požární Bezpečnost, THT Polička, DEVA Frýdek-Místek, Elektrolamp, ZHT Hranice, Pavliš a Hartmann nebo Hasičovo. Seznam přítomných vystavovatelů se zastavil na čísle 46.

V zadních prostorách areálu se červenalo stanové městečko vybudované Záchranným útvarem HZS ČR Hlučín a před ním stála tribuna, která slibovala, že z jejího pódia návštěvníci uslyší bohatý program.

Připravené byly i přístřešky sborů, zabezpečujících občerstvení a staly se příslibem, že určitě nikdo nebude mít hlad. Od prvního dne se tu vařilo a smažilo a z dobře vychlazených sudů teklo pivo Rebel a bezinková limonáda. Auta i první hosté najížděli do areálu bez potíží díky jednosměrnému provozu už od pátečního rána. Odpoledne již byla zajištěna i kyvadlová doprava z Přibyslavi a parkoviště pro návštěvníky se pomalu začalo naplňovat. V podvečer na podium nastoupila první kapela. Vyvrcholením večerního programu byla skvělá muzika v podání seskupení The Feet, která zaujala hasiče napříč všemi generacemi. Pro řadu přítomných se Pyrocar opět stal tradicí, kterou nemohli vynechat.

Přesto, že kolem třetí hodiny se hned ze dvou stran přibližovaly zlověstné mraky, nespadla ani kapka a snad všichni jsme si přáli, aby tomu tak bylo i druhého dne.

Mnozí přespávali v areálu, jiní využívali služeb Hasičského hotelu Přibyslav, který se díky novému řediteli Petru Knápkovi proměnil téměř k nepoznání. Všichni se však probudili do nádherného letního rána a už od brzkých hodin měla služba na příjezdových regulačních místech plné ruce práce. Cekem zaevidovali více než 350 vozidel požárních automobilů během pátku, konečné číslo vystoupalo během soboty až k pěti stům vozidel. Těch osobních, které vjely na zaplněné přilehlé polní parkoviště jich bylo na patnáct set a další hasiče a jejich příznivce přivážely autobusy. Opět, jako v minulých ročnících šlo řádově o desítky tisíc lidí. Velký zájem se očekával, celková návštěvnost se pohybovala kolem 40 000 lidí, což bezpochyby předčilo původní odhady.

Když v sobotu ráno „Havlíčkobrodská 12“ odehrála úvodní kolo řízných dechovek, vešla na tribunu starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková v doprovodu svých náměstků a pozvaných hostů. Ve svém úvodním vystoupení přivítala předsedu Senátu PČR Miloše Vystrčila, hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schrecka, poslance gen. Drahoslava Rybu, generálního ředitele HZS ČR genpor. Vladimíra Vlčka a další osobnosti, mezi kterými byli i přátelé ze Slovenska, Polska, Německa a Slovinska. Všichni společně pak minutou ticha uctili památku bývalého starosty SH ČMS Karla Richtra, kterému dotlouklo srdce na minulém ročníku v roce 2018. Později starostka se svými hosty položila kytici na pietní místo, které zde bylo památce dlouholetého starosty zřízeno.

„Dnes ČTK vydala zprávu, že se v Přibyslavi koná festival hasičské techniky,“ řekla Monika Němečková. „Já vnímám Pyrocar jako festival radosti, úsměvů, přátelství a setkání dobrých kamarádů.“ Dále pak ocenila činnost hlavního organizátora akce Jirku Votavu, podporu města Přibyslav, firmy Osiva Přibyslav a místního aeroklubu. Nezapomněla ani ocenit pomoc firem, bez kterých by se Pyrocar nemohl uskutečnit.

Poté došlo k neobyčejné události. Miloš Vystrčil spolu se svým kolegou Zdeňkem Nytrou zavěsil na prapor SH ČMS stuhu předsedy senátu. Stalo se tak poprvé v historii. „Je to symbol poděkování, úcty a zároveň závazek, že do budoucna budete fungovat stejně dobře, jako doposud,“ pronesl k hasičům při této příležitosti vrchní senátor a bývalý hejtman kraje Vysočina.

Po jeho slovech začalo odpočítávání od šesti do jedné, a tím byl strojníkům dán pokyn, aby začali houkat na svých mašinách. Pyrocar 2023 tak byl oficiálně zahájen.

V úvodu programu se konal křest knihy Josefa Nitry a Václava Lišky „Hasičské tradice“ za účastí kmotrů – generálního ředitele Hasičské vzájemné pojišťovny Josefa Moravce a majitele firmy Požární Bezpečnost Roberta Válala. Autoři pak odešli do prodejního stánku výzbrojny na autogramiádu. Ten byl doslova okupován kupujícími nejen knih, ale i hasičských potřeb a suvenýrů. Stěžovat si na nezájem nemohli ani další prodejci a doslova v jednom kole byli i všichni podnikatelé, kteří zde představovali novou techniku, výzbroj a výstroj.

Velký zájem opět vzbudily ukázky složek IZS a patrně všichni zvedli hlavy, když přiletěl armádní vrtulník Mil Mi-24. Aktuální po loňském požáru v Národním parku České Švýcarsko byla ukázka činnosti jednotek dobrovolných hasičů z Česka a Německa u lesních požárů. Na tu navázaly dynamické ukázky speciálních vozidel a pracovních strojů Záchranného útvaru HZS ČR. Přítomné diváky zaujaly i ukázky vyprošťování z havarovaných vozidel, kterou představili úřadující mistři ČR v této disciplíně.

V rámci projektu SH ČMS Skupiny dobrovolníků ochrany obyvatelstva se představily dvě z těchto skupin – SDH Březiny se zaměřením na humanitárně-zdravotnickou činnost a SDH Borová zaměřená na logistiku a stravování. „Obě skupiny představily své vybavení a možné zaměření činnosti v této oblasti,“ informoval vedoucí ústřední odborné rady ochrany obyvatelstva Pavel Říha.

Kdo chtěl, mohl využít nabídku vyhlídkového letu. Letadla křižovala oblohu téměř neustále. Na nebi se také předvedlo čtrnáct výsadkářů z parašutistického klubu Jihlava.

Velký zájem byl o sbírku nášivek, kterou vystavoval sběratel Pavol Herda z Benešova u Boskovic ve zvláštním stanu naproti hangáru. Ve střední části areálu jsme mohli najít další zajímavé exponáty Klubu historické techniky Žďár nad Sázavou. O celkem pětatřiceti strojích poutavě podával informace vedoucí okresní rady historie Mirek Homolka, byla k vidění koňka z roku 1871. V zákrytech zde stály opravdu krásné stroje a mezi nimi vynikala motorová stříkačka Hiller z roku 1922. „Máme tu jenom samé výstavní kousky,“ pochvaloval si žďárský deposit jeho kurátor.

Ukázky zaujaly i přítomné děti, které zároveň měly pestré vyžití v prostoru Dětský svět, o něž pečovala starostka Okresního sdružení hasičů Jihlava Andrea Dopitová se svým týmem. Byly zde k dispozici nafukovací skákací atrakce, připraveny vědomostní a pohybové soutěže, vzdělávací a preventivní program, ukázky a trénovaní požárního sportu, výtvarné aktivity a jiné. Děti se vyřádily i u stánku Elektrowinu nebo u hasičů z Prahy-Kunratic, kde si mohly vyzkoušet, jak se nosily přilby v různých obdobích. Úkoly disciplín TFA si zájemci mohli vyzkoušet na stánku Hasičovo.

V podvečer velkým lákadlem byly kapely Žlutý pes, Highland, Civilní Obrana a Kabát tribute. Ondřej Hejma se svou skupinou byl opravdu obrovským tahákem. Všichni, kteří již působili unaveně, jako by najednou muzikou ožili a před podiem se jich shromažďovalo stále více. Hned po vystoupení Žlutého psa se rychle setmělo a Přibyslav a jeho okolí zažilo pořádný ohňostroj.

Na tabuli k památce Karla Richtra vystavené při vjezdu do areálu Pyrocaru stálo: „Zůstaňme věrni odkazu, který jsi našemu hasičskému hnutí zanechal.“

Karle, tentokráte se to vydařilo. Všichni, kdo se ujali myšlenky v tradici pyrocarů pokračovat, a hlavně ji pak realizovali, si bezesporu zaslouží to nejvyšší hodnocení.

Děkujeme.

Velké poděkování patří celému organizačnímu štábu v čele s Jiřím Votavou, který odvedl obrovský kus práce a dokázal letošní ročník posunout na další profesionální úroveň. Povedlo se jim učinit z Pyrocaru největší společenskou akci, kterou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska za poslední roky pořádalo.

Zejména děkujeme Kraji Vysočina za jejich finanční podporu a skvělou spolupráci na takto významné akci.

Autoři: Pepa Nitra, Irena Špačková

Foto: Jan Koutek

FOTOGALERIE

Některé z ohlasů na Pyrocaru v českých médiích:

REPORTÁŽ PRIMA CNN - Hlavní zprávy (čas 28:19), 19. 8.

REPORTÁŽ ČESKÁ TELEVIZE - Události, 19. 8.