Druhé shromáždění starostů OSH v roce 2024 se uskutečnilo 19. října na zámku v Přibyslavi. V úvodu přítomní uctili památku minutou ticha zesnulých dobrovolných hasičů za uplynulé období. Jednání následně zahájila starostka M. Němečková průběžnou zprávu o činnosti SH ČMS. V úvodu se věnovala práci a činnosti Ústředních odborných rad, jednání Vedení a VV SH ČMS, zmínila kvalitní systematickou práci v Ústředních hasičských školách. S ohledem na blížící se konec roku připomněla, že z průběžného plnění rozpočtu SH ČMS je zřejmé, že dochází k úsporám a hospodářský výsledek roku 2024 lze předpokládat kladný.
V oblasti ochrany obyvatelstva uvedla, že se podařilo dokončit a zejména prokonzultovat s GŘ HZS Směrnici skupin dobrovolníků ochrany obyvatelstva, kterou výkonný výbor schválil dne 19. září 2024. „Základní parametry pro činnost těchto skupin jsou tímto vnitřním předpisem nastaveny, teď zbývá to podstatné, začít je uvádět do praxe, dodala starostka. V části dotace, sdružení hasičů získalo i dotační podporu z Ministerstva obrany. Podpora je určena na projekt Příprava skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva zaměřená na branně technické aktivity. Podstatou jsou 4 kurzy, kterých se účastní 200 absolventů. Zájem o tyto kurzy výrazně převýšil možnou kapacitu. V oblasti prevence byl stěžejní akcí roku pro tento úsek bezpochyby 50. ročník literární a výtvarné soutěže POODM. Do soutěže se v roce 2024 zapojilo více jak 25 000 dětí z toho 857 škol, 811 SDH, 28 DDM, ZUŠ a dalších subjektů. Republikové kolo proběhlo v Olomouckém kraji, na hradě Bouzov a na akci byla velká řada kladných ohlasů.
V rámci úseku mládeže starostka sdělila, že opět během léta proběhla řada letních táborů a k tomu i letní školy instruktorů – tradičně se jednalo o dva kurzy, v Jánských koupelích a Malých Svatoňovicích. Podzimní měsíce budou ve výchovně vzdělávací části činnosti mladých hasičů věnovány zejména závodům hasičské všestrannosti a brannosti a odborné přípravě mladých členů na činnost v JSDHO – Rescue campům. V červenci letošního roku byl ukončen další ročník Junior univerzity. Tentokrát ji absolvovali mladí hasiči z kraje Pardubického a list absolventa si domů odvezlo 39 z nich.
Jako nejvýznamnější společenskou událost letošního roku starostka považuje 160. výročí od založení prvního českého sboru dobrovolných hasičů. Republikové akci předcházely oslavy prvního českého sboru dobrovolných ve Velvarech. Stěžejní akcí oslav se stalo Setkání historických praporů SDH v Telči 15. června. Na krásném historickém náměstí se sešlo bezmála 800 praporů. „Dovolte mi z tohoto místa poděkovat všem členům organizačního štábu, členům ÚORR a ÚORHIM a zejména všem dobrovolným hasičům z okresu Jihlava, okrsku Telč za obrovský podíl na organizaci celé akce“, uvedla starostka. Místo samotné dalo tomuto setkání nečekaně noblesní atmosféru a připravilo přítomným nezapomenutelný zážitek. Součástí akce bylo i předání Záslužného řádu českého hasičstva starostovi Václavu Holáskovi.
Polovina letošního září již navždy zůstane v dějinách naší země spojena s mimořádnou událostí, kdy především severní část Moravy potkaly rozsáhlé povodně. Okresy Jeseník, Bruntál, Opava a Ostrava, kde ničivý živel navždy změnil životy místních obyvatel, se z této přírodní katastrofy budou vzpamatovávat ještě mnoho let. Proto výkonný výbor sdružení rozhodl o finanční podpoře těchto okresních sdružení, formou příspěvku organizačním jednotkám.
„Vzhledem k lokalitě mého bydliště jsem byla součástí přímé pomoci, a proto mohu zcela upřímně konstatovat, že díky odvaze, obětavosti a rychlé reakci dobrovolných hasičů, jsme dokázali čelit jedné z nejtěžších situací, která nás v posledních letech v naší zemi potkala. Všichni společně jsme prokázali, že v takových okamžicích jdou názorové rozdíly stranou, že umíme jednat rychle a soudržně“, poděkovala všem na závěr zprávy starostka.
Program jednání pokračoval dle schváleného harmonogramu. Ing. Michal Sojka předložil informace k průběžnému plnění rozpočtu za rok 2024 a současně předložil návrh rozpočtu na rok 2025. Dále byly diskutovány změny v dotačních výzvách NSA a úpravy v zajištění valných hromad SDH a okrsků. Samostatně bylo hlasováno o některých jednotlivých bodech Stanov z návrhu pracovní skupiny.
Na shromáždění rovněž vystoupil přednosta Oční kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Štěpán Rusňák, PhD. s příspěvkem konkrétních příkladů úrazů oka způsobené při nácviku nebo při soutěžích v požárním sportu, zejména u požárních útoků. Příspěvek měl upozornit na důslednější prevenci směrem ke starostům sborů, a především k trenérům sportovních oddílů SDH. Dále svůj příspěvek přednesl i předseda představenstva HVP. a.s., Ing. Josef Moravec a seznámil přítomné se stavem hospodaření Hasičské vzájemné pojišťovny. J. Moravec uvedl, že s ohledem na mimořádnou povodňovou situaci byly pojišťovně nahlášeny škody ve výši 300 mil korun.
Shromáždění mělo i svou slavnostní tečku. Dlouholetý člen a starosta KSH Kraje Vysočina Jan Slámečka byl oceněn nejvyšším hasičským vyznamenáním, Záslužným řádem českého hasičstva. „Mám z toho krásný pocit, beru to jako vyvrcholení své hasičské kariéry. Už jsem skoro 60 let u hasičů, takže se mi to všechno naplňuje. Nesmírně si toho cením, protože prvním člověkem, který tento řád získal byl JUDr. Miroslav Řepiský (pozn. v roce 1993 stál M. Řepiský při vzniku Nadace na podporu Centra hasičského hnutí v Přibyslavi, kde byl prvním předsedou Správní rady a téměř 18 let působil jako delegát v mezinárodní hasičské organizaci CTIF). K tomu J. Slámečka dodal: „Byla to pro mě úžasná hasičská osobnost, o to více si vážím, že jsem další v pořadí, kdo tento řád získal.“
Následovalo ocenění pamětními medailemi u příležitosti 160. VÝROČÍ dobrovolných hasičů pro členy Ústřední kontrolní a revizní rady SH ČMS. Další jednání SS OSH je plánováno na duben roku 2025.
Mgr. Irena Špačková
tisková mluvčí SH ČMS
JAN SLÁMEČKA
Jan Slámečka se narodil 26. srpna roku 1952. Mezi dobrovolné hasiče vstoupil ve své rodné obci Olší v roce 1967 ve svých 15 letech. Hned po vstupu do řad dobrovolných hasičů patřil k aktivním členům a v roce 1970 byl zvolen do výkonného výboru sboru. V roce 1990 si jej členská základna zvolila do funkce starosty, kterou vykonával plných 18 let.
Pro své velmi dobré organizační schopnosti byl v roce 1996 navržen a následně na okresní konferenci sdružení hasičů zvolen za člena Výkonného výboru okresu Žďár nad Sázavou. V roce 2000 byl zvolen za náměstka okresu, kterou vykonává dodnes. Od roku 2017 pracuje jako okresní kronikář.
Při vzniku krajských výborů v roce 2001 metodicky spolupracoval s funkcionáři krajských sdružení. V roce 2005 byl na krajské konferenci zvolen do funkce náměstka starosty v Kraji Vysočina. Od roku 2010 je jeho starostou.
Na republikovém sjezdu SH ČMS v roce 2005 byl delegáty zvolen do republikového Výkonného výboru, na sjezdu v roce 2015 v Pardubicích byl zvolen do funkce náměstka starosty SH ČMS. Po úmrtí starosty sdružení Ing. Karla Richtra v srpnu roku 2018 byl Jan Slámečka osloven hasičskou veřejností, aby kandidoval na uvolněnou funkci republikového starosty. V prosinci roku 2018 byl přesvědčivě zvolen novým starostou. Tento post zodpovědně zastával až do VI. sjezdu, který se konal v červenci roku 2021.
Výčet těchto aktivit dokumentuje, že Jan Slámečka je aktivním dobrovolným hasičem, mimořádně zodpovědným organizátorem a má osobní podíl na rozvoji dobrovolné požární ochrany v celé jeho organizační struktuře. Rovněž přišel s myšlenkou založení Veterán klubu hasičských stříkaček a úzce s tímto klubem spolupracuje. Byl iniciátorem celostátního setkání hasičských praporů v Brně při 100. výročí Československé státnosti a celookresního setkání praporů sborů dobrovolných hasičů žďárského okresu.
Jeho aktivita je směřována i do činnosti samospráv. V nově vytvořených krajských samosprávách byl v roce 2000 zvolen členem zastupitelstva Kraje Vysočina a tuto funkci zastával až do roku 2016. Po celou dobu šestnáctiletého působení v krajské samosprávě se plně věnoval oblasti krizového řízení a bezpečnosti. Od roku 2000 je členem Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina. Kraj také zastupoval v Komisi Rady Asociace krajů ČR pro Integrovaný záchranný systém, která byla vytvořena v roce 2009.
V souvislosti s hodnocením práce Jana Slámečky je nutné vzpomenout i jeho ocenění Záslužnou medailí IZS Kraje Vysočina I. stupně jako výraz poděkování za jeho obětavou a nezištnou celoživotní práci v požární ochraně. Je nutné připomenout i skutečnost, že na vzniku tohoto ocenění a vypracování zásad udělování této medaile, má svůj osobní podíl a zásluhu.
Za mnohaletou práci v hasičském hnutí obdržel řadu uznání a vyznamenání. Je držitelem Řádu Sv. Floriána, v roce 2017 obdržel titul Zasloužilý hasič. V roce 2021 v závěru období, kdy vykonával funkci starosty SH ČMS, mu ministr vnitra za zásluhy o bezpečnost státu na úseku dobrovolné požární ochrany, udělil resortní vyznamenání Kříž bezpečnosti státu.
Na základě všech uvedených skutečností jej Výkonný výbor okresního sdružení hasičů Žďár nad Sázavou navrhl na udělení Záslužného řádu Českého hasičstva.
Mgr. Irena Špačková
tisková mluvčí SH ČMS