ZÁPIS KE STAŽENÍ 

Přítomni:      dle prezenční listiny        

starostové OSH                        ze 77  přítomno 75         

nepřítomno   2

                 

starostka SH ČMS                     přítomna      1

                        VV SH ČMS                    ze 17  přítomno      10

                                                              nepřítomno   7

                  ÚKRR                            ze 13  přítomno      11

                                                              nepřítomno   2

V době zahájení jednání přítomno 76 pozvaných účastníků s rozhodujícím hlasem, tj. 97,4 %. Shromáždění starostů OSH ČMS je usnášeníschopné.

1) Zahájení jednání, schválení hostů a volba pracovních komisí, schválení 

    programu

 

Náměstek starostky SH ČMS Richard Dudek z pověření VV SH ČMS zahájil SS OSH. Přivítal starosty OSH, KSH, členy VV SH ČMS, ÚKRR a přizvané hosty.

R. Dudek konstatoval, že SS OSH je usnášeníschopné. Dále přečetl z pozvánky program pro jednání SS OSH.

Program jednání:

  • Zahájení, volba návrhové komise, zapisovatele, ověřovatelů a skrutátorů, schválení programu
  • Zpráva o činnosti SH ČMS od SS (20.04.2024)
  • Zpráva o průběžném plnění rozpočtu SH ČMS 2024
  • NSA – změny v dotačních výzvách 2025
  • Návrh rozpočtu SH ČMS 2025
  • Termínový kalendář SH ČMS na rok 2025
  • Zajištění VH SDH a okrsků
  • Stanovy SH ČMS
  • Předávání Záslužného řádu českého hasičstva a pamětních medailí ke 160. výročí SH ČMS
  • Různé
  • Stanovisko VV k diskusním příspěvkům J. Sourala a M. Wagnera ze SS OSH (20.04.2024)
  • Diskuze
  • Projednání a schválení usnesení
  • Závěr

Hlasování:  pro: 75       proti: 1       zdržel se: 0

SS OSH schvaluje program jednání.

Hosté:                         Ing. Michal Sojka

Ing. Josef Moravec

doc. Štěpán Rusňák

Volba skrutátorů:       Josef Dvořák, Vladislav Štefl, Růžena Maděrová, Pavla Veselá Kaňková, Ivan Jirota

Volba zapisovatelky:  Tereza Vosyková

Volba ověřovatelů:     Luboš Zeman

                                   Jan Růžička

                                              

Hlasování:  pro: 76       proti: 0       zdržel se: 0

SS OSH schvaluje předložený účast hostů na jednání, navrženou zapisovatelku a skrutátory.

R. Dudek vyjmenoval členy návrhové komise.      

Návrhová komise

VV SH ČMS

pí. Vilímková

Praha

p. Wagner

Středočeský

p. Ledvinka

Jihočeský

p. Pazdera

Plzeňský

p. Pechát

Karlovarský

p. Hubáček

Liberecký

pí. Brychcí

Královéhradecký

p. Kraus

Pardubický

p. Bolehovský

Vysočina

p. Čekal

Olomoucký

pí. Švubová

Zlínský

p. Nevařil

Moravskoslezský

p. Sedláček

Ústecký

pí. Špidlíková

Jihomoravský

pí. Štelclová

Hlasování:  pro: 76       proti: 0       zdržel se: 0

SS OSH schvaluje složení návrhové komise.

2) Průběžná zpráva starostky o činnosti SH ČMS od posledního SS OSH

M. Němečková přednesla zprávu o činnosti SH ČMS v období od posledního SS.

Výpis ze zprávy.

 

Jednání VV a vedení

VV SH ČMS jednal od dubna celkem 3x a Vedení SH ČMS 4x. VV SH ČMS se v průběhu celého roku dopracoval ke sto bodům usnesení, z nichž v tuto chvíli není splněno 5.

Odborné rady

Aktivní činnost vyvíjí 7 ústředních odborných rad: rada mládeže, hasičského sportu, prevence, represe, ochrany obyvatelstva, historie a muzejnictví a rada vnitroorganizační.

Jednání ÚOROO proběhlo v Centru biologické ochrany AČR v Těchoníně, včetně prohlídky zařízení.

ÚORVO novelizovala Stejnokrojový předpis a nyní probíhá zpracování obrazové přílohy a vzorování bolerka na dámské šaty. Proběhne také novelizace Metodického pokynu k používání symbolů a předmětů s ochrannou známkou. Byl upraven Organizační řád – příloha členská přihláška, dále bylo, na základě doručených připomínek, upraveno Hlášení o činnosti.

VV SH ČMS má na programu vyhodnocení plnění koncepcí jednotlivých ústředních rad respektive úseků činnosti. Koncepce jsou základním pilířem, ze kterého vychází celkové zaměření činnosti sdružení do roku 2026, jehož průběžné plnění vám bude předloženo na dalším jednání SS OSH.

Poděkování členům ÚOR za jejich práci. 

Jednání s VV KSH a další jednání

V průběhu září a října se všichni členové vedení rozjeli do jednotlivých krajů. Pomocnou ruku nám podali i dva členové VV SH ČMS, a to Josef Orgoník, který jednal v MSH Praha a Jiřina Brychcí z KSH Libereckého kraje. Hlavním motivem byly změny v dotační výzvě NSA pro organizace svazového charakteru.

V setkáních s VV KSH bychom rádi pokračovali, především v souvislosti na nové složení hejtmanů a krajských úřadů. Připomínám, že jsou pro všechny kraje připraveny stuhy k praporům k 160. výročí, které by měly mířit na vaše hejtmanství. Prosím tedy o úzkou spolupráci zejména starosty KSH, abychom společně složili termínový kalendář setkání. 

Z dalších jednání, která se uskutečnila od konce dubna do současnosti, si dovolím zmínit:

  • opakovaná jednání s generálním ředitelem HZS či jeho náměstky – na jednáních se mimo jiné podařilo domluvit převod dvou vozidel: jedná se osobní automobil Škoda Octavia, pro potřeby Kanceláře SH ČMS a po udělení souhlasu GŘ HZS pro potřeby CHH Přibyslav.
  • jednání s vedoucím sekce sběratelů panem Kubiasem
  • s prezidenty České a Moravské hasičské jednoty
  • Asociací velitelů JSDHO
  • zastoupení na Kongresu Evropské federace kominických mistrů
  • účastníme jednání Divácké rady České televize
  • jednání Rady vlády pro NNO
  • pracovní skupiny rady vlády pro dotační politiku
  • opakovaná pracovní jednání s předsedou NSA Ondřejem Šebkem
  • Do ÚHŠ Jánské Koupele jsme získali bezúplatným převodem z obce Melč dopravní automobil CAS MB Ateco.

Rozšířili jsme své portfolio o Memorandum o spolupráci v oblasti hasičského sportu s ČHJ a MHJ, kde se všechny tři strany dohodly, že zastřešující organizací pro spolkovou činnost v oblasti hasičského sportu je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V podstatě téměř totožné memorandum jsme uzavřeli i s Českou asociací akademických technických sportů, z.s. Klubem technických sportů – Studentským klubem požárního sportu, p.s. se sídlem v Ostravě.

Hospodaření

Rozpočet schválený SS OSH na rok 2024 doznal značných úprav, a to především s ohledem na přidělení státních dotací. Jelikož původní návrh kalkuloval s avizovaným výrazným snížením státních dotací. Shromáždění starostů bude předložen návrh upraveného rozpočtu. Dle průběžného plnění lze předpokládat kladný výsledek hospodaření SH ČMS za rok 2024.

Co se týká roku 2025. Státní dotace jsou prozatím v rozpočtu započítány v obdobné výši jako pro rok 2024. Z mimořádných výdajů nás čeká Setkání historické techniky v Litoměřicích, ME dorostu v požárním sportu v Chorvatsku a ME mužů a žen v Bulharsku. Rozpočet je navržen jako vyrovnaný včetně tvorby rezervy.

Investice

V rámci plnění schváleného investičního plánu byly v roce 2024 provedeny tyto investice:

  • CHH – rekonstrukce sociálního zařízení v části expozice; zhotovení projektové dokumentace včetně rozpočtu pro rekonstrukci sociálního zařízení u slavnostního sálu, která je plánována na rok 2025; posledním investičním výdajem byla rekonstrukce bistra Florian v části parkoviště, kterou provedla firma Tintěra a Chládek na vlastní náklady, započitatelné vůči nájemní smlouvě po dobu 3 let; momentálně probíhá ještě výměna oken a dveří u tohoto objektu.
  • ÚHŠ JK – byla dokončena instalace fotovoltaických panelů a byl proveden nákup multifukčního stroje; pro úplnost uvádím, že byla podepsána smlouva o dílo pro stavbu cvičného polygonu, na který jsme získali investiční dotaci z MV ČR a k jeho dokončení musí dojít v roce 2025.
  • Hasičský dům – plánovanou investicí byla rekonstrukce balkónů, na kterou byla doručena pouze jedna nabídka a vzhledem ke skutečnosti, že pro rok 2025 se připravuje investiční dotační titul Magistrátu hl. města Prahy, kde bychom se mohli ucházet o dotační podporu na tuto investiční akci, byla její realizace přesunuta na rok 2025.
  • Náhradní investicí pro rok 2024 je oprava nákladního výtahu v ulici Římská, osobního výtahu v ulici Blanická a dvou kuchyňských výtahů.

Dotace

MŠMT

  • pro rok 2025 avizovalo ministerstvo snížení alokace na podporu NNO pracujících s dětmi a mládeží. Z toho důvodu jsem se připojila k iniciativě ČRDM směrem k poslancům Dolní komory Parlamentu ČR, aby došlo k přehodnocení návrhu vlády v rozpočtu ministerstva školství
  • Dalším dotačním titulem, který MŠMT vypsalo pro rok 2025, jsou Investice. Žádost se momentálně zpracovává, bude podána v řádném termínu a obsahuje investiční materiální požadavky táborové základny Jánské Koupele, konkrétně jde o: dva skladovací lodní kontejnery a šokový konzervátor pro vybavení kuchyně

NSA

  • pro rok 2025 dochází k zásadní změně ve výzvě na podporu sportovní činnosti organizací svazového charakteru. Oprávněným žadatelem výzvy se stává pouze ten svaz tedy hlavní spolek, který doloží platbu členských příspěvků hlavnímu spolku od členů sportovců ve výši 200 Kč za rok.
  • platba členských příspěvků je přímo vázána na členskou základnu sportovců SH ČMS, která bude nahrána do Rejstříku sportu NSA. S tím mimo jiné přímo souvisí potvrzení sportovní činnosti pro žádosti Můj klub, či investičních žádostí na rekonstrukce či výstavby sportovišť.

Ministerstvo obrany

  • i pro rok 2025 byla podána žádost v obdobném rozsahu roku 2024.

Evropské fondy, operační program J.A. Komenský

  • poprvé jsme uspěli v projektu Šablony pro vzdělávání v NNO
  • projekt bude trvat do 30. června 2027 a přihlásilo k němu 258 kolektivů mladých hasičů sborů dobrovolných hasičů. Čerpání bude tedy průběžné, v tuto chvíli se připravuje metodika. Projekt umožňuje financování mzdových nákladů, takže bude do Kanceláře SH ČMS přijat jeden zaměstnanec, který bude napřímo komunikovat s jednotlivými sbory, pro vyhotovení monitorovacích zpráv.

Právní zastoupení

Na základě rozhodnutí VV SH ČMS SH ČMS ukončilo po vzájemné dohodě smlouvu o právní spolupráci s advokátní kanceláři Dr. Zámišky a rozšiřuje spolupráci na s advokátní kanceláří This One Legal.

Ochranné známky

V tuto chvíli máme chráněno 21 symbolů či jiných předmětů průmyslového vlastnictví. V roce 2024 bylo podáno 26 žádostí, z tohoto dvě na nejvyšší vyznamenání sdružení: Řád českého hasičstva a Titul Zasloužilý hasič. V těchto případech nám v prvním kole nebyla provedena registrace a byli jsme vyzváni k souhlasu MV s užíváním státního znaku. Souhlas jsme získali a naše žádosti prošly registrací.

Pokud se podaří být úspěšní u všech podaných žádostí, měli bychom v průběhu roku 2025 mít pod ochrannou známkou všechny podstatné symboly a vyznamenání.

Žádosti o spolupráci PČR či jiných institucí na základě podnětu zákonných zástupců či jiných osob

Od dubna 2024 obdržela kancelář sdružení následující žádosti o spolupráci respektive žádosti k podání informací:

  • žádost Policie České republiky, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, územní odbor Havlíčkův Brod, obvodní oddělení Chotěboř. Jedná se o součinnost při zahájení úkonů trestního stíhání pro podezření spáchání trestního činu „Těžké ublížení na zdraví nezletilé osobě“, ke kterému došlo při nácviku požárního útoku vlivem spuštění tlaku vody přes požární stříkačku do hasičské hadice
  • žádost PČR Krajské ředitelství kraje Vysočina, územní odbor Havlíčkův Brod ve věci podaného oznámení údajného porušování povinnosti při správě cizího majetku ze strany členů VV SH ČMS, týkající se bezplatného pronájmu Hasičského hotelu Přibyslav ze dne 18. září 2024. V žádosti o podání informací policie uvádí, že oznámení podal p. Antonín Minarský.

Dne 18. září 2024 bylo do kanceláře sdružení doručeno písemné sdělení p. Antonína Minarského, že neznámá osoba či osoby, podvodně pod jeho jménem podávají na SH ČMS různá trestní oznámení. Toto bylo předáno Policii ČR.

  • žádost ÚOOÚ ze dne 24. září 2024 o poskytnutí informací ke

zpracování osobních údajů na základě podnětu. I v tomto případě byly veškeré požadované informace postoupeny žadateli. Zpracování odpovědi bylo konzultováno s právním zástupcem sdružení hasičů.

Ve všech případech je SH ČMS plně součinné s Policií ČR.

Ústřední hasičské školy

Pravidelný výcvik a vzdělávání členů Sdružení hasičů jsou nezbytné pro udržení vysoké úrovně připravenosti našich členů zařazených v JSDHO. Od začátku roku se v našich ústředních hasičských školách proškolilo téměř 1700 dobrovolných hasičů. Jednotlivé kurzy byly zaměřeny na nové metody hašení, záchranu při dopravních nehodách či práci s moderními technologiemi. V ÚHŠ Bílé Poličany se dále konal seminář ÚORR, výjezdní zasedání zdravotní pojišťovny MV a pokračuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny ve formě ubytovacího zázemí. V ÚHŠ Jánské Koupele kromě běžných kurzů odborné způsobilosti členů zásahových jednotek, proběhly například i tři kurzy základů zdravotnických znalostí či výcvik v ohňovém polygonu.

Poděkování zaměstnancům.

Historie a muzejnictví

  • vyhodnocení dalšího ročníku Kronikář roku a vyhlášení témat na rok 2025
  • spolupráce členů rady na zajištění akce Open House, zde bych velmi ráda vyzdvihla zejména aktivitu členky rady paní Petry Myslínové.
  • Připravena je do tisku publikace realizovaná ve spolupráci s Památkovou komorou a Českým rozhlasem: Požár opery a jiné rozhlasové katastrofy.

Centrum hasičského hnutí

  • Návštěvnost expozice centra od dubna do září byla 3 284 osob.
  • Ze změn v expozici je zajímavé zejména vyklizení části „Kaple“, vrácení exponátů do regionálního muzea v Přibyslavi, Polné a do krajského muzea. Došlo k úpravě prostor a postupně vzniká nová expozice věnovaná historii zámku.
  • V rámci konzervátorské činnosti bylo ošetřeno 120 kusů artefaktů a zkonzervováno 26 souborů o cca 80 kusech.
  • Badatelnu navštívilo 30 badatelů a 40 studentů archivnictví a pomocných věd historických. K 30.6. bylo vypracováno 65 rešerší, byl zpracován archivní fond Hasičské almanachy z let 1893 – 2018.
  • Jednorázové akce: paleontologický wokshop – na kterém zazněl příspěvek o Marii Terezii a požárních řádech, výklad paní archivářky Ivety Krpálkové pro studenty archivnictví na téma: Novověké písmo na příkladu pramenů, které jsou uloženy v archivu centra.
  • Další akce: Muzejní noc, kterou navštívilo téměř 500 návštěvníků nebo setkání bývalých obyvatel zámku s výkladem a fotografiemi.

Poděkování všem aktivním zaměstnancům.

Koncem dubna a v polovině září proběhlo v Centru hasičského hnutí další ze série slavnostních udělování titulu Zasloužilý hasič. Titul byl udělen 107 členům sdružení.

Aktiv zasloužilých hasičů se letos sešel v květnu v Mostě a v říjnu v Uherském Hradišti. Všem organizátorům bylo vysloveno upřímné poděkování.

Prevence

Stěžejní akcí roku pro tento úsek byl bezpochyby 50. ročník literární a výtvarné soutěže POODM. Do soutěže se v roce 2024 zapojilo více jak 25 000 dětí z toho 857 škol, 811 SDH, 28 DDM, ZUŠ a dalších subjektů. Republikové kolo proběhlo v Olomouckém kraji, na hradě Bouzov. Poděkování organizátorům.

V minulém týdnu byla zveřejněna výzva MŠMT pro podávání žádostí na podporu řemeslných, uměleckých a ostatních soutěží pro rok 2025. SH ČMS zpracuje a podá žádost právě na podporu soutěže POODM.

Další preventivně výchovnou akcí je květnová akce pro veřejnost, Hrad patří dětem, konaná pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové. Sdružení hasičů připravilo tradičně zajímavou přehlídku ukázek a praktických dovedností zejména pro malé návštěvníky.  Poděkován MSH Hl. města Prahy. 

Ráda bych ještě zmínila publikační činnost na úseku prevence. Konkrétně jde o publikaci „Hasič Tonda si ví rady“. Je to edukační publikace s tematickým zaměřením „Jak se chovat při mimořádné události,“ na které s nakladatelstvím Grafic Live spolupracuje SH ČMS a HZS ČR.

Represe

V oblasti represe bych velmi ráda zmínila společný projekt Ústředních odborných rad represe a ochrany obyvatelstva: Součinnostní výcvik skupin dobrovolníků ochrany obyvatelstva SH ČMS a dobrovolnických organizací. Výcvik byl zaměřen na likvidaci škod při mimořádných událostech velkého rozsahu.

Minulou sobotu proběhlo v Brně MČR v disciplínách TFA.

Poděkování organizátorům obou akcí.

Ochrana obyvatelstva

Konečně se podařilo dokončit a zejména prokonzultovat s GŘ HZS Směrnici skupin dobrovolníků ochrany obyvatelstva, kterou výkonný výbor schválil dne 19. září 2024.

Základní parametry pro činnost těchto skupin jsou tímto vnitřním předpisem nastaveny, teď zbývá to podstatné, začít uvádět do praxe.

V části dotace, jste jistě zaznamenali, že sdružení hasičů získalo i dotační podporu z ministerstva obrany. Podpora je určena na projekt Příprava skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva zaměřená na branně technické aktivity. Tento projekt realizuje právě Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva. Podstatou jsou 4 kurzy, kterých se účastní 200 absolventů. Projekt právě probíhá, dva kurzy máme již za sebou, 4. 10. na Kladně v prostorách ČVUT a 12. 10.  v Soběnově v Jižních Čechách. Právě dnes probíhá kurz v Březinách v kraji Pardubickém a 2.11. bude celý projekt zakončen v Jánských Koupelích. Všechny kurzy jsou plně obsazeny. Poděkování organizátorům.

Mládež

Činnost kolektivů mladých hasičů

Momentálně registrujeme 2 540 kolektivů mladých hasičů a 7 467 vedoucích.

Republikové či krajské akce, a to dvojího zaměření:

  1. akce zaměřené na rozvoj kompetencí k vedení a týmové spolupráci
  • letní školy instruktorů, proběhly tradičně dvě, v Jánských Koupelích a Malých Svatoňovicích a absolvovalo je 81 účastníků.
  • závodům hasičské všestrannosti a brannosti
  • odborné přípravě mladých členů na činnost v JSDHO – Rescue campům. Letos se Rescue campy konaly či budou konat v 9- ti krajích: Libereckém, Ústecké, Pardubickém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Zlínském, Karlovarském, na Vysočině a v Hlavním městě Praze. Poděkování organizátorům campů.
  1. akce na snižování dopadů nerovností v přístupu k neformálnímu vzdělávání
  • V červenci letošního roku byl ukončen další ročník Junior univerzity. Tentokrát ji absolvovali mladí hasiči z kraje Pardubického a list absolventa si domů odvezlo 39 z nich. Bohužel pro rok 2025 tato mimořádná vzdělávací akce stále nezná svého organizátora. Dovoluji si tedy znovu požádat vás, starosty okresních sdružení, a především krajských sdružení o projednání možného zapojení vašeho okresu či kraje.
  • Pro úplnost dodávám, že v prázdninovém období proběhl v táborové základně Jánské Koupele mezinárodní tábor organizovaný SDH Jevíčko. Tábora se zúčastnili mladí hasiči z Polska, Ukrajiny a Finska.

Prázdninový čas je i časem pro táborovou činnost. O dotační podporu na tábory v celkové výši cca 2 miliony korun požádalo 79 SDH.

Naopak doba počátku školního roku je jako stvořená pro další specifické aktivity kolektivů mladých hasičů, a to jsou akce zaměřené na environmentální výchovu, nazvané Zelená Evropa. V letošním roce se zapojily kolektivy ze 45 okresních sdružení a 2 krajská sdružení hasičů.

V září bylo spuštěno další kolo akce, kterou administruje Česká rada dětí a mládeže - Daruj kroužky dětem. Tentokrát rodiče dětí ze sociálně slabšího prostředí mohou získat 1500 Kč na zaplacení aktivit či členského příspěvku v kolektivu mladých hasičů.

Z pohledu celostátních vzdělávacích akcí proběhl v květnu kurz zdravotníků zotavovacích akcí. Na listopad je plánováno školení garantů vzdělávacích akcí a školení vedoucích mládeže I. stupně.

Hasičský sport

Požární sport, národní akce

  • MČR mládeže se konalo v Praze a přineslo nejen skvělé výkony mladých sportovců, ale i další pozitivní aspekt naší sportovní činnosti. Mistry republiky se stali mladí hasiči z SDH Manětín, z kraje Plzeňského, kteří se rozhodli celou finanční odměnu věnovat na dobročinné účely, konkrétně FN Plzeň, hemato-onkologickému dětskému centru.
  • MČR dorostu proběhlo tentokrát v Jihočeském kraji v Písku a bylo ozdobeno hned pěti národními rekordy.
  • MČR dorostu ve výstupu na cvičnou věž hostila Ostrava, první víkend v září
  • MČR v běhu na 60 m s překážkami, které se uskutečnilo minulý víkend v Ústí nad Labem. Vítězný pokus Šimona Guřana z SDH Bobrovníky v kategorii starších chlapců, dokázal časomíru stlačit pod 11 s.
  • MČR v požárním sportu družstev mužů a žen proběhlo v Olomouci a konalo se s mezinárodní účastí jednoho družstva žen a čtyř družstev mužů. Padlo několik národních rekordů.
  • Český pohár v běhu na 100 m s překážkami proběhl v 5 kolech: v Třebíči, Moravském Berouně, Bludově, Kamenci a Ostravě.
  • Před námi jsou ještě dvě závěrečná kola Halového poháru v běhu na 60 m s překážkami pro mladé hasiče, v Praze a v Ostravě a rovněž Halové MČR v této disciplíně.

Poděkování všem organizátorům, ale i přímým účastníkům, členům SH ČMS - sportovcům, zejména za jejich velký zájem o soutěže požárního sportu organizované SH ČMS.

Co se týká trenérských kvalifikací, jsme téměř u konce první vlny. V tuto chvíli evidujeme 5 550 trenérů bez kvalifikace, 1 070 s kvalifikací III. třídy a 7 s kvalifikací II. třídy trenéra požárního sportu.

V oblasti požárního sportu nás však nepotkávají jen samá pozitiva. Na základě iniciativy primářky očního oddělení FN Olomouc a senátora Lumíra Kantora jsme vstoupili do jednání s Českou oftalmologickou společností, která veřejně začala poukazovat na opakující se, častá nebezpečí úrazů očí a obličejového skeletu při disciplínách požárním sportu, zejména při požárním útoku. Ubezpečili jsme odborné lékaře, že nejde o selhání systému jako takového, ale převážně o vědomé pochybení jednotlivců či skupin, kteří s plným vědomím porušují nastavená pravidla, zejména co do použití neoprávněných prostředků požární ochrany, požárních stříkaček. V návaznosti na tato jednání zde dnes s krátkým příspěvkem vystoupí přednosta oční kliniky FN v Plzni, pan docent Štěpán Rusňák.

Je skutečně na místě, aby každý z nás, důsledně podporoval prevenci v této oblasti, upozorňoval na nejen právní následky porušování pravidel a směrnic pro sportovní soutěže, ale zejména apeloval na zdravý lidský rozum. Nic není na světě vzácnější než lidský život a zdraví.

Klasické disciplíny CTIF

Poslední neděli v září proběhlo MČR v klasických disciplínách CTIF ve Dvoře Králové.

Vyhodnocen byl další ročník Ligy CTIF.

Poděkování organizátorům.

Univerzita dobrovolného hasiče

Probíhá na třech místech: v Bílých Poličanech s počtem účastníků 27, v Jánských Koupelích s počtem účastníků 21 a v Přibyslavi s počtem účastníků 31.

Tato vzdělávací akce byla započata v květnu roku 2022, trvá tedy tři roky a v průběhu studia se uchazeči potkávají s tématy z oblasti požární ochrany, ochrany obyvatelstva, legislativních předpisů, historie dobrovolných hasičů, první pomoci, fundraisingu a s dalšími.

Slavnostní zakončení proběhne na podzim tohoto roku.

Zahraniční spolupráce, mezinárodní akce

  • Mezinárodní soutěž mladých hasičů v disciplínách CTIF v Borgo Valsugana
  • Zúčastnila se jí čtyři česká družstva. Do Itálie přicestovalo celkem 60 družstev z 22 států.
  • V rámci sportovního klání dokázali čeští mladí hasiči opět potvrdit své dlouholeté postavení, když dívky z SDH Písková Lhota obhájily své prvenství z předchozí mezinárodní soutěže a chlapci ze stejného sboru přidali bronzové medaile z celkového hodnocení. Tým děvčat z Bludova obsadil ve své kategorii 12. pozici a jejich oddíloví kolegové v kategorii chlapců 7. místo ve své kategorii.
  • Děkuji krajům Olomoucký, Středočeský, Pardubický, Ústecký, Liberecký, Jihomoravský, Moravskoslezský a Hlavnímu městu Praze za podporu při zajištění výstavy národů na této akci.
  • V květnu proběhlo Národní mistrovství Německa v požárním sportu s mezinárodní účastí. Českou republiku zde úspěšně reprezentovalo družstvo žen.
  • V červnu se společná reprezentace mužů HZS a SH ČMS zúčastnila národních mistrovství Polska a Slovenska s mezinárodní účastí.
  • V červnu se členka ÚORM Martina Crháková vydala na národní setkání přípravek v Polsku.
  • Náměstkyně Dana Vilímková a členka ÚORM Andrea Dopitová navštívily Mistrovství slovenské republiky hry Plamen v Povážské Bytrici.
  • V srpnu se dorostenecké reprezentační výběry SH ČMS v požárním sportu zúčastnily mezinárodního meetingu PIKAC CUP v Chorvatsku, kde obě naše družstva nenašla přemožitele.
  • Díky spolupráci s bulharskými dobrovolnými hasiči získalo družstvo žen sdružení hasičů možnost účasti na klubové soutěži ODESSAS CUP, v září ve Varně, kde získalo zlatou medaili.
  • Současně s touto akcí se na stejném místě konala i komise požárního sportu CTIF, kde nás zastupoval Zdeněk Nytra, a kde byl potvrzen kalendář mezinárodních akcí v požárním sportu CTIF na rok 2025 a další.
  • Do konce roku nás čeká ještě jednání komise hasičských soutěží CTIF v Portugalsku, kde máme své zastoupení Martinou Hartmanovou a Tomášem Lefnerem, evropský summit hasičů, který tentokrát bude hostit Brusel s účastí Zdeňka Nytry, komise mládeže CTIF v Rakousku, kam vyrazí Josef Lédl.
  • Společně se v závěru listopadu potkáme s našimi slovenskými kolegy z vedení DPO v Topolčinkách.

Poděkování všem reprezentantům za jejich výkony, trenérům za jejich prácvi i zástupcům SH ČMS za činnost v komisích.

 

Významné akce a spolupráce s veřejností – TELČ

V letošním roce slavíme 160. výročí od založení prvního českého sboru dobrovolných hasičů.

Stěžejní akcí oslav se stalo Celostátní setkání historických praporů SDH v Telči.

Na krásném historickém náměstí se sešlo 694 praporů. Dovolte mi z tohoto místa poděkovat všem členům organizačního štábu, členům ÚORR a ÚORHIM a zejména všem dobrovolným hasičům z okresu Jihlava, okrsku Telč za obrovský podíl na organizaci celé akce.

Setkání praporů v Telči předcházely oslavy výročí ve Velvarech. Poděkování SDH Velvary za organizaci akce.

Dlouhodobé projekty:

  • spolupráce s Ligou proti rakovině.
  • spolupráce s Elektrowin; připomínám, že vítězem superfinále Recykloligy se v roce 2024 stal SDH Svobodné Heřmanice z okresu Bruntál.
  • partnerem jsou Popálky. Preventivními programy nabízí pro širokou veřejnost, kolektivy mladých hasičů či školská zařízení a utvrzuji se, že tato spolupráce má velký smysl i pro budoucnost.
  • Anketa dobrovolní hasiči roku.
  • projekt Českého registru dárců kostní dřeně, jehož cílem je zvýšení zájmu o dárcovství.
  • memorandum firem či společností podporujících činnost dobrovolných hasičů, ministerstva vnitra, ministerstva sociálních věcí, hasičského záchranného sboru, sdružení hasičů a české a moravské hasičské jednoty. Konkrétně jde o memorandum na podporu zaměstnanců, členů JSDHO a členů občanských sdružení působících na úseku požární ochrany. Jednání teprve probíhají, směr je jasný: zvýšit zájem zaměstnavatelů o motivaci svých zaměstnanců k dobrovolné hasičské činnosti. Výstupem memoranda by mělo být, aby si konkrétní firma mohla začlenit dobrovolnou hasičskou činnost do své strategie udržitelnosti.
  • Další akce s názvem Tvoje ruce, jejich šance měla jako svůj hlavní cíl ukázat veřejnosti, že každý dokáže zachránit lidský život. Děkuji zejména mladým hasičům z SDH Řeporyje a SDH Stodůlky, kteří presentaci sdružení na této akci zajistili. Sami se pak zúčastnili překonání nového českého rekordu, současně resuscitovaných figurín na jednom místě v jeden čas.
  • Poslední ze série významných celostátních akcí, do kterých se sdružení hasičů v tomto roce zapojuje je projekt Zlatý oříšek.  Akci organizuje Nadační fond Zlatý oříšek s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury. Smyslem projektu je vyhledávat a všestranně podporovat aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky. Jedná se o největší takto zaměřený projekt s více než dvacetiletou tradicí. Sdružení hasičů bylo osloveno přímo organizátory akce, k podání přihlášky týmů, které získaly medailová ocenění na mezinárodní soutěži CTIF v Borgo Valsugana.

Co se týká práce s veřejností, nadále využíváme systém na vyhledávání mediálního obsahu Monitora a díky tomu vám mohu sdělit, že od 20. dubna do 17. října vyšlo o činnosti sdružení 12 910 článků či reportáží v médiích.

Září 2024 – POVODNĚ

Polovina letošního září již navždy zůstane v dějinách naší země spojena s mimořádnou událostí, kdy především severní část Moravy potkaly rozsáhlé povodně. Okresy Jeseník, Bruntál, Opava a Ostrava, kde ničivý živel navždy změnil životy místních obyvatel, se z této přírodní katastrofy budou vzpamatovávat ještě mnoho let.

Proto výkonný výbor sdružení rozhodl o finanční podpoře těchto okresních sdružení, formou příspěvku organizačním jednotkám.

Díky odvaze, obětavosti a rychlé reakci dobrovolných hasičů, jsme dokázali čelit jedné z nejtěžších situací, která v posledních letech v naší zemi potkala. PODĚKOVÁNÍ všem, kdo pomáhali.

Při takové katastrofě vynikla práce Skupin dobrovolníků ochrany obyvatelstva.

Citace

Ve chvílích, kdy členové zásahové jednotky nevěděli kde být dříve a před branou hasičské zbrojnice stálo přes 100 nekoordinovaných dobrovolníků z širokého okolí, odhodlaných z plných sil pomáhat, jen neměli čím a za několik hodin náročné práce si zasloužili něco teplého k snědku. V okamžiku, kdy obrovská lidská solidarita členů našeho sdružení i občanů naší země, ze všech koutů republiky valila materiální pomoc a my stáli před problémem kam s tím, jak s tím, kdo to bude třídit, vydávat…, v okamžiku, kdy dobrovolnická organizace Adra přijela pomáhat, za což děkujeme, jen zapomněla, že bez stravy, to nepůjde. Každá ruka, každý nápad, každý kontakt, vše mělo cenu zlata. Tohle je parketa skupiny dobrovolníků ochrany obyvatelstva, členů sborů, nezařazených v zásahových jednotkách, kteří mají vůli pomáhat a tvořit zázemí.

I proto bude velmi důležité důsledně spolupracovat při sběru statistických dat K dispozici bude jednoduchý online dotazník a vás všechny velmi prosíme o jeho distribuci do všech sborů dobrovolných hasičů.

Milé starostky a milí starostové, vyřiďte prosím mé upřímné poděkování všem členům a členkám v jednotlivých sborech, i dobrovolníkům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli, či stále podílí, na odstraňování škod této přírodní katastrofy. Poděkování i mladým hasičům, kteří se aktivně podíleli na likvidaci škod.

 

Závěr

Poděkování všem členům a členkám SH ČMS za jejich rozmanitou a obětavou práci.

 

Svět je příliš rychlý na kritizování a nacházení chyb a zároveň příliš pomalý na hledání a uznání toho pozitivního.

3) Zpráva o průběžném plnění rozpočtu SH ČMS 2024

M. Sojka okomentoval plnění rozpočtu SH ČMS roku 2024 a podrobně vysvětlil některé konkrétní položky. Dále předložil návrh úpravy rozpočtu SH ČMS na rok 2024 a podal komentář k položkám, které vykazují změnu oproti prvotnímu návrhu rozpočtu. Požádal o schválení návrhu úpravy rozpočtu SH ČMS na rok 2024.

4) NSA – změny v dotačních výzvách 2025

Z. Nytra seznámil přítomné se změnou dotační výzvy NSA pro organizace svazového charakteru – členský příspěvek v minimální výši 200 Kč / rok za sportovce hlavnímu spolku, tj. SH ČMS.

Přednesl návrh usnesení:

  1. Schvaluje od 1. 1. 2025 výši členského příspěvku hlavnímu spolku, tj. SH ČMS za člena – sportovce evidovaného v centrální evidenci SDH jako sportovec ve výši 200 Kč/rok; úhradu členského příspěvku za člena – sportovce nelze slučovat s odvodem z členského příspěvku za člena SH ČMS (usnesení SS OSH ze dne 9.4.2022, bod 10)
  2. Schvaluje termín platby členského příspěvku za člena – sportovce nejpozději do 30.04. příslušného roku

Diskuze k tomuto bodu:

Jan Soural (OSH Svitavy) vznesl dotaz, jestli budou členové SH ČMS, kteří nejsou sportovci, ale zúčastňují se jednorázově výhradně okrskových soutěží, pojištěni. M. Němečková odpověděla, že pro úrazy z oblasti výcviku členů JSDHO a dalších je uzavřena pojistná smlouva s HVP, a.s. 

Vladimír Vondruška (OSH Hradec králové) vznesl dotaz od jakého počtu soutěží se člen počítá jako sportovec? M. Němečková odpověděla, že rozlišení sportovců dle počtu soutěží se váže výhradně pro dotace výzvy Můj klub.

Definice sportovce vychází ze Zákona o podpoře sportu: Sportovcem je pro účely tohoto zákona každá fyzická osoba, která v daném kalendářním roce skutečně vykonává sportovní činnost, pro kterou je u sportovní organizace evidována, tj. v případě SH ČMS jde o hasičský sport a jeho dvě odvětví: požární sport a klasické disciplíny CTIF.

SH ČMS má povinnost registrovat sportovce hlavního spolku v Rejstříku sportu NSA. Jako podklad slouží centrální evidence SDH.

Jiří Řeháček (OSH Rychnov nad Kněžnou) vyjádřil svůj negativní názor na činnost NSA.

Josef Myslín (OSH Praha – západ) nesouhlasí se změnou dotační výzvy NSA. Vznesl námitku, kdo nám zaručí, že příští rok nebude příspěvek 500 Kč? Dále upozornil, že pokud se vydáme tímto směrem, může dojít k úbytku sportovců ve vyšších kolech soutěží a tím klesne i výše dotací. OSH Praha - západ převážně nečerpá dotace z důvodu administrativní zátěže. Upozornil, na fakt, že přijetí podmínek NSA bude další administrativní zátěž i na kancelář OSH.

Martin Wagner (MSH Praha) souhlasil s částí příspěvku J. Myslína, že neustále musíme plnit nové podmínky k získání státních a jiných dotací.

Jana Štelclová (OSH Brno – venkov) vznesla dotaz, ke kterému datu se budou počítat sportovci? M. Němečková odpověděla, že datum statistického hlášení je stále stejný 1.1. příslušného roku.

Václav Jankovský (OSH Příbram) vznesl dotaz, jestli sportovní oddíl se může zúčastnit sportovní části Hry Plamen? M. Němečková vyjmenovala minimální hranice počtu členů - sportovců, dle příslušné směrnice, aby se mohli zúčastnit sportovní části Hry Plamen.

Dále vznesl dotaz, jestli může být zapsán sportovec i během roku. M. Němečková odpověděla, že přihlašování nových členů - sportovců je totožné, jako nové členství v SH ČMS.

Milan Šafránek (OSH Praha – východ) vznesl dotaz, jak OSH zjistí, za kolik sportovců má OSH příspěvek uhradit a jestli bude muset pracovnice kanceláře OSH ověřovat a zjišťovat počty a jména sportovců? M. Němečková odpověděla, že počty i seznamy sportovců budou vygenerovány z centrální evidence a předány na OSH, rovněž tak budou přílohou k žádosti o státní dotaci. 

Tomáš Lefner (OSH Ostrava) informoval, že na pracovním setkání se starosty SDH a vedoucími sportovních oddílů OSH Ostrava byli všichni informováni o změnách v dotační výzvě NSA a po diskusi nebyl nikdo proti splnění podmínek NSA, pouze jedno SDH se při hlasování zdrželo, protože nemají sportovce. Dále reagoval na starostu Myslína, že nesouhlasí s názorem, že by kanceláři OSH přibyla další administrativní zátěž.

Jan Soural (OSH Svitavy) vznesl dotaz, jestli se může dospělý nesportovec zúčastnit krajských kol a MČR? M. Němečková odpověděla, že se zúčastnit nemůže z logiky věci. J. Soural doplnil svůj dotaz, jestli když člen postoupí z okrskového kola, jak se pak bude postupovat? M. Němečková doplnila, že pokud se jednorázově účastnil pouze okrskového kola, bez úmyslu sportovat a změní názor, má samozřejmě možnost pokračovat ve sportovní činnosti řádně, jako člen SH ČMS – sportovec, včetně platby členského příspěvku.

Z. Nytra zopakoval návrh usnesení.

Hlasování:  pro: 66       proti: 5       zdržel se: 5

SS OSH schvaluje navržené usnesení bodu 4.

5) Návrh rozpočtu SH ČMS 2025

M. Sojka představil návrh rozpočtu SH ČMS na rok 2025 a upozornil na některé konkrétní položky některé konkrétní položky, zejména položku NÁKLADY ř. 21 – Příspěvky organizačním jednotkám na sportovní činnost; respektive příspěvky pro OSH na regionální sportovní činnost.

6) Termínový kalendář SH ČMS 2025

R. Dudek požádal o vznesení připomínek k Termínovému kalendáři SH ČMS na rok 2025.

M. Němečková informovala, že o pořádání VII. Sjezdu SH ČMS se přihlásilo KSH Moravskoslezského kraje.

7) Zajištění VH SDH a okrsků

J. Orgoník předložil ke schválení materiál „Zajištění VH SDH a okrsků“. Dále vyjmenoval změny v Hlášení o činnosti SDH a okrsků.

Luboš Zeman (OSH Žďár nad Sázavou) vznesl dotaz, kdy bude formulář zveřejněn. J. Orgoník odpověděl, že formulář bude rozeslán na e-maily OSH a KSH v pondělí po jednání.

8) Stanovy SH ČMS

J. Orgoník přednesl a shrnul otázky, o kterých se bude na dnešním jednání hlasovat.

1.

NAHRAZENÍ ZKRATKY U OKRSEK SPO – v připomínkách bylo upozorněno na skutečnost, že by se zkratka mohla plést se „Svazem požární ochrany“. S tím se sice pracovní skupina neztotožňuje, protože aktuálnost tohoto pojmu zanikla v 90. letech 20. století nahrazením Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, ale chceme předejít jakýmkoliv možným záměnám.

NÁVRH PRACOVNÍ SKUPINY (z připomínek vzešel pouze požadavek bez návrhu řešení)

  1. Okrsek s p. o. – v případě pobočného spolku zapsaného v rejstříku s přiděleným IČO
  2. Okrsek – v případě, že se jedná pouze o poradní orgán OSH

2.

STATUTÁRNÍ ORGÁN NA VŠECH ÚROVNÍCH STAROSTA + 1. NÁMĚSTEK – pracovní skupina připravila novelizaci stanov tak, že na všech jednotlivých úrovních je statutárním orgánem starosta a jeho 1. náměstek (kolektivní orgán) - v připomínkách bylo požadováno, aby statutárním orgánem byl pouze starosta; nebo starosta plus zastupování 1. náměstkem v případě nepřítomnosti

NÁVRH PRACOVNÍ SKUPINY

  1. jednoznačně na všech stupních zachovat kolektivní statutární orgán (starosta a 1. náměstek starosty)
  2. rozdělení odpovědnosti mezi dvě osoby
  3. jednoznačný vztah vůči třetím osobám
  4. přednost by měly dostat potřeby aktivních spolků před těmi, kde je problematické volit větší množství funkcionářů

3.

STAROSTOVÉ KSH NEBO JEJICH 1. NÁMĚSTCI ČLENY VV SH ČMS

  1. jde o sjednocení tvorby VV KSH a VV SH ČMS
  2. fakticky by to znamenalo, že starostové KSH nebo jejich 1. náměstci (dle dohody) by byly členy VV SH ČMS z pozice své funkce
  3. tímto sjednocením by krajská úroveň měla plné zastoupení v ústředním orgánu (dnes je ze 14-ti starostů KSH jen 9 členů VV SH ČMS)

NÁVRH PRACOVNÍ SKUPINY

  1. pracovní skupina se s tímto návrhem plně ztotožňuje za předpokladu, že nenastane bod 4. => to znamená, že se starostové KSH nestanou členy Shromáždění starostů OSH

4.

STAROSTOVÉ KSH ČLENY SHROMÁŽDĚNÍ STAROSTŮ OSH A JEJICH HLASOVÁNÍ

  1. dle pracovní skupiny by tento požadavek měl být předešlým bodem vyřešen
  2. Shromáždění starostů OSH je tvořeno na základě územního principu, každý ze starostů OSH zde zastupuje určité území a určitou členskou základnu a starosta SH ČMS a jeho 1. náměstek jsou zde proto, že jsou statutárním orgánem nesoucím za celé sdružení odpovědnost, čímž by měli mít možnost se v rozhodovacím orgánu vyjádřit

Diskuze:

M. Wagner (MSH Praha) vyjádřil svůj nesouhlas s bodem č. 3. Upozornil na negativní dopad časové náročnosti.

D. Velčovský (OSH Frýdek – Místek) vznesl dotaz, jak budou rozděleny kompetence mezi oběma statutárními zástupci. J. Orgoník odpověděl, že kompetence si rozdělí statutární zástupci rovným dílem.

J. Orgoník zopakoval návrh usnesení a požádal o hlasování k bodu č. 1:

Schvaluje pojmenování okrsků

  1. Okrsek s p. o. (s právní osobností) – v případě pobočného spolku zapsaného v rejstříku spolků s přiděleným IČO
  2. Okrsek – v případě, že se jedná pouze o poradní orgán OSH

Hlasování:  pro: 76       proti: 0       zdržel se: 0

SS OSH schvaluje navržené usnesení číslo 1 bodu 8.

J. Orgoník zopakoval návrh usnesení a požádal o hlasování k bodu č. 2:

Schvaluje, aby byl na všech úrovních SH ČMS statuární orgán starosta a jeho první náměstek

Hlasování:  pro: 71       proti: 3       zdržel se: 2

SS OSH schvaluje navržené usnesení číslo 2 bodu 8.

J. Orgoník zopakoval návrh usnesení a požádal o hlasování k bodu č. 3.

Schvaluje, aby členem VV SH ČMS byl člen statutárního orgánu KSH příslušného kraje.

Hlasování:  pro: 70       proti: 4       zdržel se: 2

SS OSH schvaluje navržené usnesení číslo 3 bodu 8.

J. Orgoník zopakoval návrh usnesení a požádal o hlasování k bodu č. 4.

Schvaluje, aby člen statutárního orgánu příslušného KSH byl členem SS OSH a měl hlasovací právo.

Hlasování:  pro: 64       proti: 3       zdržel se: 9

SS OSH schvaluje navržené usnesení číslo 4 bodu 8.

J. Orgoník informoval přítomné s plněním harmonogramu změny Stanov SH ČMS.

 

 

9) Předávání Záslužného řádu českého hasičstva a pamětních medailí ke 160. výročí SH ČMS

Členové Vedení SH ČMS předali ve slavnostním sálu Centra hasičského hnutí Záslužný řád českého hasičstva starostovi KSH Vysočina p. Janu Slámečkovi a pamětní medaile, ke 160. výročí vzniku dobrovolných hasičů, členům Ústřední kontrolní a revizní rady SH ČMS.

J. Slámečka poděkoval za udělení titulu.

10) Různé

Š. Rusňák (FN Plzeň) seznámil přítomné s problematikou závažných poranění očí a obličejového skeletu při požárním sportu.

Josef Moravec (HVP, a.s.) seznámil přítomné s veřejnými informacemi o činnosti HVP, a.s.

11) Stanovisko VV k diskusním příspěvkům J. Sourala (14. 10. 2023) a M. Wagnera ze SS OSH (20.04.2024)

R. Dudek vyzval přítomné ke vznesení připomínek.

Jiří Řeháček (OSH Rychnov nad Kněžnou) požádal, aby pro mladé hasiče byly možné i papírové členské průkazy. Dále vznesl dotaz, jak dlouho trvá tisk plastových průkazů. M. Němečková odpověděla, že rychlost tisku je vázána na počtu objednaných průkazů. Do 500 ks je běžně tisk zhotoven do druhého dne. Možný je osobní odběr, nebo zaslání přes Českou poštu stejně jako při odběru hasičského zboží.

J. Myslín (OSH Praha – západ) požádal, aby byly zachovány i papírové členské průkazy, jako to bylo doteď. Upozornil, že v jejich OSH se stává, že den před soutěží se zaregistruje nový člen a potřebuje vytisknout členský průkaz. Proto si členové sami tisknou členské průkazy i z domova a nejsou vázáni na svou okresní kancelář.

M. Wagner (MSH Praha) vyjádřil kategorický nesouhlas s postupem OSH Praha - západ, při výdeji členských průkazů.

J. Myslín (OSH Praha – západ) – reagoval na M. Wagnera impulsivně, nepřiměřeně a velmi nevhodně.

J. Orgoník zopakoval návrh usnesení k diskuznímu příspěvku M. Wagnera a požádal o hlasování.

Hlasování:  pro: 42       proti: 30     zdržel se: 4

SS OSH schvaluje navržené usnesení k diskuznímu příspěvku M. Wagnera.

J. Orgoník přednesl návrh J. Sourala (Řád sv. Floriána) a stanovisko VV SH ČMS k tomuto návrhu.

Hlasování:  pro: 6                  proti: 59     zdržel se: 1

SS OSH neschvaluje návrh J. Sourala – Řád sv. Floriána.

J. Orgoník přednesl návrh J. Sourala (Zasloužilý hasič) a stanovisko VV SH ČMS k tomuto návrhu.

Hlasování:  pro: 2                  proti: 71     zdržel se: 3

SS OSH neschvaluje návrh J. Sourala – Zasloužilý hasič.

12) Diskuze

Viera Nejedlá (OSH Teplice) přednesla informace k připravovanému plesu SH ČMS, který se bude konat dne 15. 2. 2025 v Teplicích, dále pozvala přítomné a informovala, že je možné již nyní rezervovat místa.

Tomáš Lefner (OSH Ostrava) vyjádřil za OSH Ostrava a OSH Jeseník poděkování všem, kteří podali pomocnou ruku při povodních v září letošního roku. Především poděkoval těm, kteří přijeli z jiných OSH, pomáhali i bez tohoto, aby vyžadovali zázemí od obce či místního sboru. Poděkoval i všem, kteří pomohli materiálně, nebo např. s přípravou stravy pro dobrovolníky. Upozornil, že bez skupin dobrovolníků OO, tj. bez dalších členů SDH, by zásahové jednotky při takovýchto mimořádných událostech nemohly fungovat. Je nutné se z této situace poučit a čerpat ze zkušeností.

Martin Wagner (MSH Praha) požádal všechny o větší propagaci činnosti dobrovolných hasičů. Dále připomněl nutnou úpravu evidence SDH. Rovněž vznesl také dotaz na vyplnění tabulky dotací KSH.

M. Němečková odpověděla M. Wagnerovi, že formulář pro přehled čerpání dotací KSH byl vytvořen na základě usnesení VV SH ČMS – úkol pro kancelář, které vzniklo na podnět starostů KSH. Vyplnění je dobrovolné.

13) Projednání a schválení usnesení

Předsedkyně návrhové komise Dana Vilímková přečetla návrh usnesení ke schválení SS OSH.

Hlasování:  pro: 69       proti: 0       zdržel se: 3

SS OSH schvaluje Usnesení SS OSH ze dne 19. 10. 2024 jednomyslně 100 % přítomných hlasů.

 

14) Závěr

M. Němečková na závěr poděkovala všem zúčastněným a zejména všem dobrovolným hasičům za odvedenou práci nejen pro SH ČMS, ale pro společnost obecně. Dále popřála šťastnou cestu domů.

Předsedající:          Richard Dudek                     ___________________

Zapisovatelka:        Tereza Vosyková                  ___________________

Ověřovatelé:          Luboš Zeman                        ___________________

                           Jan Růžička