Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2015
Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svých jednáních v roce 2015 dvakrát a to 17.února a 3.listopadu.
Po V. sjezdu se zvýšil zájem o problematiku OO a nové složení zahrnuje téměř všechny kraje zastoupené osvědčenými odborníky z uplynulého období a doplněné o odborníky navržené jednotlivými KSH.
Rada pracuje ve složení: Martínek Bohumír, Bartoň Tomáš, Capil Vojtěch, Čížek Martin, Dudek Richard, Hrubý Václav, Jankovský Václav, Maděra Antonín, Strejc Vladislav, Štyndl Pavel, Šustr Jiří, Tašlová Johana, Vacek Miroslav, Vícha Petr, Doubrava Jan, Job Lukáš, Maslák Pavel, Ryba František, Vondruška Vladimír.
V roce 2015 bylo završeno zavedení samostatného systému vzdělávání a získávání odbornosti členů Sdružení. v ochraně obyvatelstva. To bylo podpořeno úspěšně realizovaným projektem Moravskoslezského kraje „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“. Projekt byl zahájen 1. 8. 2012 a ukončen 30. 6. 2015.
V rámci projektu bylo proškoleno 30 lektorů ochrany obyvatelstva, v rámci ověřovací výuky nových lektorů pak 30 techniků, 30 specialistů a 30 instruktorů PVČ z řad SDH, obcí, podniků a firem, škol a dalších subjektů. Centrem realizace projektu byla ÚHŠ Jánské Koupele. Hlavními partnery byl KSH Moravskoslezského kraje a Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava. Zkušenosti jsou využívány pro celou ČR, včetně metodických manuálů, které jsou k dispozici na www.vzdelavani-dh.cz .
Na základě výsledku výše uvedeného projektu byl novelizován Metodický pokyn k provádění přípravy k získání odbornosti SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Je zde rozšířen počet odborností ze 2 na 3 a to:
- technik ochrany obyvatelstva – odborná funkce v jednotce SDH obce či podniku
- specialista ochrany obyvatelstva – odborník pro přípravu a řešení mimořádných událostí v obci
- instruktor preventivně výchovné činnosti využitelný pro provádění PVČ v obcích, zejména ve směru k dospělé populaci a to jak v oblasti ochrany obyvatelstva, tak i v oblasti požární ochrany
Metodický pokyn byl schválen VV SHČMS 29. ledna 2015 a vydán pod číslem 3/2015.
V roce 2015 pokračovalo zpracování návrhu dokumentu s názvem „Metodický návod SH ČMS pro starosty (starostky) SDH k zapojení sborů dobrovolných hasičů do plnění úkolů ochrany obyvatelstva“. Byl vytvářen v úzké součinnosti s GŘ HZS, zejména odborem IZS a odborem krizového řízení a ochrany obyvatelstva.