ZÁPIS KE STAŽENÍ

Termín: 4. 12. 2024

Místo: Hasičský dům, Praha

Účast

Přítomni: Pavel Říha, Mgr. Bohumír Martínek, Ph.D., Bc. Václav Jankovský, Jří Šustr, PhDr. Mgr. Bc. Petr Mašek MBA, LL.M., DBA, Daniel Kubásek, Ing. František Štrébl, Radek Vávra, Ing. Tomáš Bartoň, Mgr. Pavel Štryndl, Ing. Nikola Fenclová, DiS., Mgr. Martin Štěpánek, MBA, Bc. Richard Dudek, Ing. Miroslav Vacek

Omluveni: Josef Bidmon, Ing. Jaroslav Salivar, Ing. Vladimír Vondruška, Bc. Zdeňka Jandová, plk. Ing. Miroslav Lukeš

Hosté: pplk. Ing. Silvie Kociánová, Michal Rada

Vedoucí rady přivítal členy rady na posledním jednání v tomto roce a seznámil přítomné s připraveným programem:

  1. Stálé body jednání (viz. Rámcový plán činnosti)
  1. Informace z GŘ HZS o činnosti v oblasti ochrany obyvatelstva (zástupce GŘ HZS ČR)
  2. Směrnice pro vytváření SDOO
  3. Příprava seminářů OO na rok 2025
  4. Informace k projektu SH ČMS – Příprava SDOO se zaměřením na branně technické aktivity
  5. Informace ze cvičení v Nýřanech POVODEŇ 2024
  6. Návrh odbornosti – ochrana obyvatelstva pro děti a mládež
  7. Schválení termínů jednání ÚOROO na rok 2025
  8. Návrh plánu činnosti ÚOROO na rok 2025
  1. Informace z ÚORP
  2. Různé

Stálé body jednání

  • Kontrola plnění úkolů z minulých jednání
    • Směrnice SDOO – přesunuto do samostatného bodu jednání – úkol splněn.
  • Stav plnění dlouhodobých úkolů
    • Pojištění členů SDOO při jejich činnostech – řeší směrnice SDOO na základě pojistné smlouvy s HVP.
    • Materiály k problematice ochrany obyvatelstva pro webové stránky – Nikola Fenclová informovala o průběhu příprav nového webu SH ČMS. Materiály pro oblast ochrany obyvatelstva se budou shromažďovat u Martina Štěpánka a následně zařazovat do nového webu. Členové rady poukazovali na nutnost vytvoření uživatelsky příznivého prostředí a výstupem z této diskuze byl i podnět, aby bylo možné případnou demo verzi stránek připomínkovat.
    • Humanitární sbírky – tento materiál se upravuje a pokusíme se ho předat na posouzení vedení na jeho lednovém jednání.
    • Jednání s AČR, ČČK, ostatní NNO – v současné době vyhodnocujeme probíhající spolupráci a na základě těchto poznatků připravíme další jednání.
  • Informace z jednání vedení a VV SH ČMS

Richard Dudek informoval přítomné o aktivitách a činnostech, které probíhají na úrovni vedení SH ČMS. V minulém týdnu proběhlo setkání vedení SH ČMS a představitelů SDPO v Topolčiankách, na kterém se probírala témata další možné spolupráce. Jako další zazněla informace o činnostech v oblasti požárního sportu na mezinárodní úrovni a vzniku komise sportu při CTIF. Zmíněn byl také dotazník, který bude mapovat činnosti v době povodní. Vedoucí rady doplnil další informace ohledně našeho systému evidence SDH, který je na hraně životnosti a řeší se další možnosti jeho provozování. Dále se upravuje statut odborných rad a vedoucí rad připravují průběžné hodnocení plnění cílů jejich koncepcí. Následně zmínil příspěvky od zdravotních pojišťoven na sportovní činnost.

Bylo zmíněno ukončení UDH a příprava dalšího běhu. Stále také probíhá novelizace našich stanov. 

  • Organizační záležitosti
    • V tomto bodě vedoucí rady informoval, že bude na následujícím VV řešit možnost nominace zástupce z Olomouckého kraje a také dlouhodobou neúčast zástupce JMK.
    • Na posledním VV byl také schválen PhDr. Mgr. Bc. Petr Mašek, MBA, LL.M., DBA jako člen rady za Plzeňský kraj.
    • Jednání rady se také zatím jako host účastnil Michal Rada, kterého nominovalo MSH Praha.

Informace z GŘ HZS

  • Zástupce z GŘ HZS ČR, pplk. Ing. Silvie Kociánová omluvila nepřítomnost plk. Ing. Miroslava Lukeše a přítomné seznámila s informacemi týkající se oblasti ochrany obyvatelstva. V rámci opatření OO varování zmínila projekt, který je zaměřen na obměnu koncových prvků varování. Ohledně ukrytí upozornila na nutnost větší edukace. Dále informovala o portálu ISKŘ, připravovaných kartách pro starosty obcí a přípravě nových tezí v rámci Koncepce OO (opatření OO, fungování OO za válečného stavu).
  • M. Rada informoval o vyznačení úkrytů – mapy.gov.cz.

Směrnice SDOO

Členům rady byla podána informace o schválení směrnice SDOO, která byla předložena včetně příloh VV a ten ji na svém jednání 19. 9. 2024 schválil.

Informace o nastíněných možnostech zařazení budeme jednat na úrovni vedení SH ČMS s vedením HZS ČR. Odešleme členům rady po zveřejnění společně s prezentací.

Příprava seminářů OO

V následujícím bodě se rozvinula debata ohledně pořádání semináře, případně seminářů v oblasti ochrany obyvatelstva v roce 2025. Konferenci v této oblasti budeme pořádat po dohodě jednou za dva roky a v mezidobí předpokládáme uspořádání semináře.

Vedoucí rady zmínil, že do budoucna je potřeba pořádat semináře přímo v regionech a umožnit přístup k těmto akcím většímu počtu zájemců.

Členové rady po diskuzi navrhují uspořádat jeden ,,centrální“ seminář a následně připojit soubor informací do přednášek, které budou probíhat u projektu POKOS. Co nejdříve se začne připravovat podrobná náplň tohoto semináře a budou připraveny jednotné prezentace, jak tomu bylo i u projektu POKOS. Stěžejní bude určitě seznámení se směrnicí SDOO a další informace o vzdělávání, přípravách cvičení atd. Termín hlavního semináře byl stanoven na 8. března 2025. Místo pro konání bychom měli znát do konce ledna.

Informace o projektu POKOS

Vedoucí rady předal slovo Ing. Nikole Fenclové, která přítomné seznámila jak s věcnou náplní projektu, tak s praktickou částí. Členové rady dostali souhrnnou informaci o celém projektu, počtu jeho účastníků i místech, kde probíhal. Pro příští rok je žádost na MO podána opětovně a předpokládáme, že projekt v této podobě bude pokračovat i v roce 2025. Letošní rok byl pilotní, ale pro jeho další pokračování předpokládáme široké zapojení členů rady do jeho realizace a také přípravu jednotných materiálů, což se velice osvědčilo v tomto ročníků.

Informace o taktickém cvičení v Plzeňském kraji – Povodeň 2024 Nýřany

Zástupce Plzeňského kraje ve zkratce informoval o průběhu velkého taktického cvičení, které proběhlo v srpnu v Nýřanech a okolí. Do tohoto cvičení bylo zapojeno několik skupin dobrovolníků z této oblasti, ale také SDOO z Pardubického kraje a dále jednotky, které působí v tomto okrsku. Cvičení bylo rozvrženo do tří dnů. První den velitelsko-štábní část cvičení, druhý den vlastní praktická část cvičení a třetí den vyhodnocení a úklid ve všech místech, kde cvičení probíhalo.

V rámci tohoto bodu zástupce ze Středočeského kraje ve zkratce informoval přítomné o proběhlém dvoudenním cvičení předurčených jednotek pro OO, které se konalo v červnu tohoto roku v obci Sadská (Nymburk). Cvičení se zúčastnilo celkem 10 jednotek. Námětem cvičení byly povodně. Potvrdil využitelnost znalostí z tohoto cvičení při odřadu Středočeského kraje při povodních, které postihli velkou část ČR. V. Jankovský přislíbil zaslání odkazu na toto cvičení ostatním členům rady.

V rámci tohoto příspěvku se rozběhla debata o dotačních programech a možnostech jejich využití v krajích.

Návrh odbornosti – ochrana obyvatelstva pro děti a mládež

B. Martínek informoval členy rady o projektu, který na základě podnětů připravil pro vzdělávání mladých hasičů v oblasti ochrany obyvatelstva. Jedná se o specializaci s pracovním názvem Dobrovolník ochrany obyvatelstva Junior. Po představení podkladů se členové rady shodli na tom, že tento materiál postoupí radě mládeže a radě prevence pro možné připomínky. Na základě případných podnětů bude připravena finální verze pro vedení SH ČMS. Připomínky od členů rady adresovat přímo na Bohouše Martínka.

Informace z ÚORP

Vedoucí ÚORP N. Fenclová přítomné informovala o činnostech na úseku prevence:

  • příprava plánu odborné přípravy,
  • příprava klopového odznaku pro úsek prevence,
  • konání vzdělávacího semináře pro preventisty, který se bude konat 22. 2. 2025 v Přibyslavi,
  • novelizace otázek pro získání odbornosti Preventista III a II,
  • přípravě publikace „Hasič Tonda si ví rady“.

Schválení termínů pro jednání ÚOROO na rok 2025

Vedoucí rady dále seznámil členy s termíny jednání Ústřední odborné rady ochrany obyvatelstva pro rok 2025. Termíny jsou již zařazeny do kalendáře SH ČMS.

Jednání proběhnou 19. 2., 14. 5., 3. 9. a 3. 12. 2025.

Návrh plánu činnosti na rok 2025

Návrh plánu činnosti obdrželi členové rady na jednání v tištěné podobě.

Při jeho projednání došlo k podnětu na místo výjezdního zasedání rady do zařízení HZS v Třemošné – školící středisko, laboratoře.

Různé 

  • Vedoucí rady požádal o zaslání zpráv z regionů pro zpracování celkové zprávy o činnost.
  • Dále požádal o dodání informací v případě, že se v daném regionu koná akce zaměřená na oblast OO – cvičení, PVČ atd.
  • Informoval přítomné o návštěvě Rescue campu v Jílovém u Prahy a protipovodňovém cvičení Praha-Zbraslav, které navštívil společně s prvním náměstkem starostky Josefem Bidmonem.
  • Vedoucí rady informoval o své účasti na konferenci PO v Ostravě. Požádal členy rady, pokud mají možnost, o jejich účast na podobných akcích.
  • Společně s Martinem Štěpánkem dále předali informace z konference, kterou pořádala AV JSDH.
  • Informace o zapojení SDOO Pardubického kraje do cvičení v muničním skladu AČR v Květné na Svitavsku.
  • Rada přítomné informoval o vyrozumívání zdravotně postižených, seniorů aj prostřednictvím mobilních sítí. Varování na daném územním celku a problematika této technologie při praktickém využití. Touto problematikou by se rada měla do budoucna zabývat. Dále nabídl svou přednášku na semináři OO - problematika práce s touto skupinou lidí při MU a možnosti využití právě členů SDOO.

Na závěr vedoucí rady poděkoval všem členům rady a hostům za účast, popřál klidné prožití svátků a následně jednání ukončil.