Zápis z jednání Ústřední odborné rady vzdělávání SH ČMS (ÚORVZ) v ÚHŠ Jánské Koupele dne 26.6.2019
Přítomni: Bc. Richard Dudek, plk. Ing. Ladislav Geleta, Ing. Petr Vícha, Doc. Dr. Ing. Miloš Kvarčák, Mgr. Jan Dumbrovský, Ing. Pavel Haas, Ing. Jan Karger, Ing. Martin Čížek
Omluveni: Jitka Fabiánová, Jiří Orsák, Jiří Pátek, PhDr. Ondřej Andrys, MAE
Program jednání ÚORVZ:
1) Zahájení
2) Kontrola plnění úkolů
3) Hodnocení Univerzity dobrovolného hasiče (UDH) a Junior univerzity (J-uni) v roce 2019 a zabezpečení UDH a J - uni v následujícím období
4) Vzdělávací systém SH ČMS
5) Vzdělávací projekty financované EU
6) Různé
7) Závěr
- Zahájení
Jednání zahájil vedoucí ÚORVZ Jan Karger, který přivítal přítomné členy rady. Současně omluvil nepřítomné členy.
- Kontrola plnění úkolů
Kontrola plnění úkolů bude probíhat v rámci projednávání plánovaných bodů jednání.
- Zabezpečení Univerzity dobrovolného hasiče (UDH) a Junior univerzity (J-uni)
- UDH – aktuálně probíhá 2. ročník, studium je ve své polovině a probíhá dle plánu a bezproblémově. Zbývá pět víkendových soustředění zaměřených na následující témata: Základy vzdělává ní dospělých, Základy zdravotnických znalostí, Komunikaci a Psychologii funkcionáře, Public relations, Fundraising, Práci s mládeží, Informační a komunikační technologie. Slavnostní ukončení na akademické půdě VŠB - TU Ostrava se plánuje na listopad 2020. Na návrh Doc. Kvarčáka soustředění zaměřené na Informační a komunikační technologie bude zajištěno pro všechny skupiny na VŠB – TU Ostrava, s tím, že studenti budou ubytování v ÚHŠ Jánské Koupele. Z toho vyplývá pro Ing. Čížka a Jiřího Pátka úkol do 30.8.2019 nahlásit termíny tohoto soustředění v prvním pololetí roku 2020 do ÚHŠ Jánské Koupele. Dále díky iniciativě Doc. Kvarčáka mají všichni studenti UDH možnost přihlásit se ke zkouškám k získání odborné kvalifikace Technik PO nebo Osoba odborně způsobilá v PO. Pro uchazeče budou zabezpečeny odborné konzultace nad rámec plánované výuky. Dále členové ÚORVZ uvítali aktivitu starosty KSH Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Žižky směřující k tomu, aby další běh UDH od roku 2021 byl zabezpečován i v Jihočeském kraji. Takto by studium bylo přístupnější i pro studenty zejména z Jihočeského a Západočeského kraje. Dalším jednáním v tomto smyslu byl pověřen Kvarčák a Karger.
- Junior univerzita ( J-uni) – vzdělávání mladých hasičů, je dalším vzdělávacím projektem který je v gesci ÚORVZ. Projekt je zaměřen zejména na podporu technického vzdělávání mládeže. Spolupracujícími subjekty je VŠB – TU Ostrava a Střední průmyslová škola v Hranicích. V roce 2019 je realizován pro 36 mladých hasičů z kraje Vysočina ve třech víkendových soustředěních a týdenním prázdninovým soustředění. Prozatím byla zabezpečena dvě víkendová soustředění a první červencový týden proběhne týdenní soustředění. Závěrečné soustředění bude zakončeno dne 22. září 2019 v aule VŠB-TUO slavnostním předáním osvědčení o studiu. Pro rok 2020 se předpokládá, že studenty zabezpečí KSH Pardubického kraje. Nabídka v tomto směru byla učiněna. Za další jednání odpovídá Karger.
4) Vzdělávací systém SH ČMS
K tomuto bodu Karger informoval, že je na začátek měsíce srpna 2019 předjednána schůzka s náměstkem starosty SH ČMS Lubomírem Janebou, kde se bude projednávat problematika k tomuto bodu. O konkrétním datu jednání budou členové rady informováni a bude vítaná jejich účast. Předmětem jednání bude i materiál zpracovaný Jitkou Fabiánovou nazvaný „Návrh koncepce vzdělávání členů SH ČMS“. Tento materiál je zaslán elektronicky členům ÚORVZ s tímto zápisem a je žádoucí, aby se k němu vyjádřily do konce července 2019.
- Vzdělávací projekty financované EU
Karger informoval o zabezpečení projektu „Rozvoj kooperace a výměna zkušeností záchranných složek v přeshraničním prostoru „ a to v rámci operačního programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika. Spolupracujícími subjekty v tomto projektu je ÚHŠ Jánské Koupele a odborná škola požární ochrany v Martině. Realizace projektu byla zahájena 1.února 2018. V březnu 2019 byly ukončeny kurzy Výcvik bezpečné jízdy při krizových situacích v akreditovaném Centru bezpečné jízdy Libor Václavík – Libros v Ostravě – Přívoze. Celkem se kurzů zúčastnilo 76 řidičů z ČR a 76 ze SR, což je 100% plánované hodnoty. Ohlasy absolventů strojníků - řidičů JSDHO byli mimořádně pozitivní. Od března 2019 ÚHŠ Jánské Koupele realizuje kurzy pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Prozatím jich proběhlo pět a zbývající dva jsou plánované na měsíc září a říjen, K této aktivitě vznikla i 180 stránková příručka a byl zakoupen potřebný materiál. I tyto kurzy jsou hodnoceny velmi pozitivně. Slovenský partner v průběhu měsíců duben – červen zabezpečil kurzy Povodňový výcvik. Z Čech se ho zúčastnilo celkem 49 hasičů, což je opět 100 % plánovaného počtu. Aktuálně realizační tým projektu připravuje závěrečnou konferenci, která se bude konat v termínu 8.- 9.listopadu 2019. Komplikací pro projekt, který je řízen slovenskou stranou je především zdlouhavé vyřizování administrace projektu a tím i proplácení vzniklých výdajů. Se stejnými problémy se potýká i KSH MSK realizující projekt ve stejném programu.
- Různé
- Karger informoval o úkolu z posledního VV SH ČMS, který zavazuje všechny ústřední odborné rady vypracovat návrh zaměření činnosti pro svůj úsek na období 2020 – 2025. Bylo dohodnuto, že každý člen ÚORVZ zpracuje svůj návrh na zaměření v oblasti vzdělávání do 30.7.2019 . S tímto zápisem bude členům ÚORVZ pro připomenutí zasláno zaměření činnosti na období 2015 – 2020 s komentářem o průběžném plnění.
- Další informace se týkala závěrečné práce pedagogického studia „Reforma hasičského vzdělávání v ČR“ člena ÚORVZ Ing. Pavla Haase. Na hasičské vzdělávání je zde pohlíženo nejen z hlediska odbornosti, ale i z hlediska pedagogického. A je to snad bohužel poprvé, kdy se někdo pedagogickou stránkou hasičského vzdělávání zabývá. V tom lze vidět velké pozitivum této práce. Ve své práci autor analyzuje aktuální stav hasičského vzdělávání. V druhé empirické části se pak zabývá především vzděláváním dobrovolných hasičů. Členové rady se plně se ztotožňuji s názorem Ing. Haase, že největší slabinou v oblasti odborné přípravy dobrovolných jednotek je „Základní odborná příprava dobrovolných hasičů“. Navrhuje změny, které by měly přinést potřebnou kvalitu této odborné přípravy. Z diskuse k této práci se členové rady dohodli, že prostudují práci Ing. Haase a na základě tohoto si rada si klade za cíl provést aplikaci moderních didaktických metod v souladu se zásadami andragogiky do kurzů ZOP a V40 a to bez zásahu do odborné části.
- Úkoly pro členy ÚORV
- navrhnout zaměření činnosti SH ČMS v oblasti vzdělávání na období 2020 – 2025 do 30.7.2019 (viz bod č. 6a)
- připomínkovat materiál zpracovaný Jitkou Fabiánovou nazvaný „Návrh koncepce vzdělávání členů SH ČMS“ do 30.7.2019 (viz bod č.4)
- prostudovat závěrečnou práci pedagogického studia „Reforma hasičského vzdělávání v ČR“ člena ÚORVZ Ing. Pavla Haase (viz bod 6b), nejpozději do termínu jednání příští rady (listopad 2019).
Na závěr vedoucí ÚORVZ Jan Karger poděkoval všem zúčastněným za aktivní přístup k jednání a popřál klidnou a bezpečnou cestu domů.
Zapsal : Jan Karger – vedoucí ÚORVZ