ZÁZNAM KE STAŽENÍ

Přítomni:         Karel Barcuch místopředseda ÚKRR, Pavel Lamoš, František Malý, Vladislav Štefl, Růžena Maděrová, Josef Dvořák, Jiří Gavlas, Jan Tichý, Dalibor Káňa, Dagmar Bittnerová

Omluveni:       Jaroslav Říha, Bohumil Biegler, Pavla Veselá Kaňková

Kancelář SH ČMS:  Ivan Jirota,

Host: Václav Liška (k bodu 2. f.)                               

Jednání bylo svoláno jako řádné. Pozvánka obsahovala tento program:

  1. Zahájení, volba zapisovatele a ověřovatele zápisu, projednání a schválení programu jednání,
  2. Projednání materiálů z proběhlých kontrolních akcí a šetření,
  3. Informace k hospodaření organizací s majetkovou účastí SH ČMS,
  4. Předběžný stav plnění rozpočtu za rok 2024,
  5. Stav inventarizace majetku SH ČMS k 31. 12. 2024 s účastí členů ÚKRR
  6. Různé (rozprava)
  1. Zahájení, volba zapisovatele a ověřovatele zápisu, schválení programu jednání

           

Místopředseda ÚKRR Karel Barcuch jednání zahájil, přivítal členy ÚKRR a seznámil je s programem jednání (dle pozvánky). Program jednání byl přijat jednomyslně. Zapisovatelem byl zvolen Ivan Jirota, ověřovateli Pavel Lamoš a Josef Dvořák, jako host byl odsouhlasen Václav Liška- předseda ústřední odborné rady historie a muzejnictví. V úvodu navštívila radu  p. Monika Němečková – starostka SH ČMS informovala o některých nových možnostech financování práce dětí a mládeže ve sborech (Šablony, Daruj kroužky dětem a příspěvky zdravotních pojišťoven). Poděkovala členům rady za práci v minulém roce a popřála úspěšné jednání  ÚKRR v roce 2025. Paní starostka informovala, že v rámci SH ČMS je registrováno cca 65 tis. sportovců a že je legislativní iniciativa, aby sbory a vyšší orgány byly považovány za ostatní složky IZS, jak je tomu např. v Hl. m. Praze.

 

  1. Projednání materiálů z proběhlých kontrolních akcí a šetření
    1. Kontroly členů VV SH ČMS s účastí členů ÚKRR za rok 2024, proběhly ve všech krajích.
    2. ÚKRR předběžně stanovila kontrolu v CHH Přibyslav na září 2025.
    3. Předem byl zaslán materiál místopředsedy rady „Souhrnná zpráva ÚKRR – stížnosti, kontroly, řešení za rok 2024. Materiál byl doplněn o účast Růženy Maděrové na akci Kontrola vyúčtování dotací 2023 v Přibyslavi 12. 4. 2024.
    4. Člen ÚKRR J. Tichý informoval, že stížnost p. Škrdly byla KKRR Olomouckého kraje dořešena a jeho vyloučení bylo prohlášeno za neplatné.
    5. Stížnost SDH Chlumín byla prověřena a bylo doloženo, že p. Chlebo byl členem SPO a následně SH ČMS od ro 1973 a v roce 1995 mu byla udělena medaile Za mimořádné zásluhy. Nebylo zjištěno, že by členství p. Chleba bylo přerušeno. Z tohoto důvodu splňuje formální předpoklady pro udělení titulu Zasloužilý hasič. Mpř. ÚKRR byl pověřen, aby opakovanou žádost SDH Chlumín zaslanou SH ČMS, předal k novému projednání na OSH Mělník.    

Usnesení ÚKRR č. 20/2025

ÚKRR pověřuje místopředsedu ÚKRR  Karla Barcucha zajištěním zaslání opakované žádosti SDH Chlumín ve věci vyznamenání p. Chleba, k projednání na OSH Mělník s tím, že doporučuje v Centrální evidenci doplnit u p. Chleba členství od roku 1973 a udělení  medaile Za mimořádné zásluhy v roce 1995.                                T. do 28. 2. 2025

(hlasování Pro 9, Zdržel se 0, Proti 0)

  1. K rukám Ing. Karla Barcucha, byla doručena Žádost o přezkoumání vystupování pana Josefa Bidmona, SDH Sloveč, OSH Nymburk“, kterou napsali Josef a Petra Myslínovi. Stěžují si na nátlak a praktiky p. Bidmona při prosazování odborných otázek ve věci interpretace tzv. „hasičského odboje“ za 2. světové války.

K doplnění projednávané stížnosti byl přizván předseda Ústřední odborné rady historie a muzejnictví  Václav Liška. Po obsáhlé diskusi se členové rady shodli, že názory nelze vynucovat způsobem, který používal p. Bidmon (opakovanými telefonáty, maily, označením, že škodí hasičské historii apod). ÚKRR přijala toto usnesení.  

 

Usnesení ÚKRR č. 21/2025

ÚKRR ukládá K. Barcuchovi odpovědět manželům Myslínovým, že spor je mezi dvěma stranami, které odbornou činnost vykonávají  dobrovolně ve svém volném čase pro SH ČMS a nelze odlišné názory vynucovat nátlakem,  V daném případě je však zřejmé, že spor zasahuje negativně do soukromé a osobní roviny manželů Myslínových. ÚKRR není kompetentní tyto otázky řešit a pokud manželé Myslínovi mají za to, že obtěžování ze strany J. Bidmona překračuje únosnou míru, ÚKRR doporučuje, aby se obrátili na orgány činné v trestním řízení.                                 (hlasování Pro 9, Zdržel se 0, Proti 0)

  1. Informace k hospodaření organizací s majetkovou účastí SH ČMS.

SH ČMS vlastní 75% akcií Hasičské vzájemné pojišťovny. V loňském roce pojišťovna v důsledku záplav, vyplatila pojistné o 200 mil. vyšší než by bylo obvyklé. Převážná část škod pokryly zajišťovny.

SH ČMS  je 100% vlastníkem společnosti Fire Edit s.r.o.. Ta v loňském roce skončila se ziskem cca 30 tis. Kč.                                     

ÚKRR vzala uvedené informace  na vědomí.                                                                                  

  1. Předběžný stav plnění rozpočtu za rok 2025

Na podzimním zasedání Shromáždění starostů 2024 byla schválena změna rozpočtu na rok 2025 s celkovým saldem + 4,7 mil Kč. Předběžný výsled hospodaření je v souladu  se schváleným rozpočtem.

ÚKRR vzala uvedené informace  na vědomí

                                    

  1. Stav inventarizace majetku SH ČMS k 31. 123. 2024 s účastí členů ÚKRR

Podklady pro inventury se připravují, za ÚKRR jsou do komisí jmenováni:

ÚHŠ Janské Koupele: termín 14. 3. za účasti Jan Tichý, Jiří Gavlas, Dalibor Káňa

ÚHŠ Bílé Poličany: termín nestanoven, účast Dagmar Bittnerová, František Malý

CHH Přibyslav: termín 26. 2. za účasti Vladislav Štefl, Josef Dvořák a Pavel Lamoš

SH ČMS: termín nestanoven, účast Karel Barcuch, Pavla Veselá Kaňková, Růžena Maděrová

  1. Různé (rozprava)
  2. Barcuch informoval z jednání VV SH ČMS
  • termín Sjezdu SH ČMS je stanoven na 11. července v hotelu Clarion v Ostravě,
  • byl schválen Metodický pokyn k používání symbolů a ochranných známek,
  • od letošního roku budou používány pouze plastové průkazky,
  • Centrální evidence a WEB SH ČMS budou aktualizovány
  1. Příští jednání ÚKRR se bude konat v Přibyslavi 11. 4. 2025 před SS OSH konaném dne 12. 4. 2025. Pozvánka a materiály budou zaslány předem..

Zapsal:            Ivan Jirota

Ověřili:           Pavel Lamoš, Josef Dvořák.